Niebezpieczna sytuacja w Grupie Azoty

Rosyjska spółka Acron wykupiła już ponad 20 proc. udziałów w Grupie Azoty. Kolejny pakiet akcji pozwoli Rosjanom zgodnie z prawem wprowadzić do rady nadzorczej swojego przedstawiciela i uzyskać dostęp do strategicznych danych m.in. patentów, licencji i technologii.

Co więcej, rosyjska spółka będzie miała realny wpływ na politykę energetyczną Polski. Posłowie PiS wskazują, że pod znakiem zapytania stoją kluczowe inwestycje, takie jak gazoport czy gaz łupkowy, czyli kluczowe zabezpieczenia energetyczne kraju. Minister Skarbu Państwa próbuje uspokajać twierdząc, że Azoty traktuje jako spółkę strategiczną.

Chociaż wcześniej – jak przypomina poseł Małgorzata Sadurska –  odmówiono wpisania polskiej chemii na listę podmiotów strategicznych dla Skarbu Państwa. A to pozwoliłby zapewnić ochronę m.in. przed prywatyzacją.

Rosja będzie miała wgląd w wielki koncern chemiczny, który składa się z tak dużych zakładów chemicznych jak Puławy, Tarnów, Kędzierzyn-Koźle, Police i wiele mniejszych. Na Komisji Skarbu w ubiegłym roku pytaliśmy ministra, dlaczego została podjęta tak zła decyzja dotycząca odpuszczenia ochrony nad Grupą Azoty. Wystarczyłoby wówczas podwyższyć z 45 proc. do 66 proc. udział Skarbu Państwa i mielibyśmy chronioną polską chemię, tą ważną gałąź dla polskiej gospodarki. Minister Skarbu Państwa prawdopodobnie konsultując się z premierem Donaldem Tuskiem, z ministrem finansów, podjęli decyzję o zbyciu 12 proc. udziału. Także teraz Skarb Państwa ma w Grupie Azoty tylko 33 proc., a 20 proc. ma Acron– mówi poseł Małgorzata Sadurska.  

PiS ponowi wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu, aby minister i władze Azotu wytłumaczyły, jak doszło do tej sytuacji. Partia żąda także od premiera Donalda Tuska rzetelnej i pełnej informacji na temat przejęcia przez Rosjan kolejnych udziałów i jakie zabezpieczenia zostaną zastosowane względem spółki, aby była kontrolowana przez Skarb Państwa.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl