Białoruś – Msze w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Mszą świętą w intencji ofiar katastrofy, w której 5 lat temu zginął w Smoleńsku prezydent Polski Lech Kaczyński oraz 95 innych osób, uczczono w piątek w Mińsku rocznicę tej tragedii. Modlono się również w Grodnie.

W Mszy w kościele pod wezwaniem świętych Szymona i Heleny w Mińsku wzięło udział kilkaset osób, w tym liczni przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi, a także przedstawiciele ambasady RP w Mińsku z kierownikiem wydziału politycznego Michałem Chabrosem.

Eucharystię celebrował po polsku pełniący posługę w Mińsku ks. Andrzej Steckiewicz, który podczas nabożeństwa opisał chwile oczekiwania na polską delegację w Katyniu pięć lat temu i stopniowe napływanie informacji o katastrofie. Wspominał, że gdy wczesnym rankiem jechał do Smoleńska, na niebie wschodziło bardzo czerwone słońce, które w rozmowie z towarzyszącym mu kapłanem określił wówczas jako „krwawe”.

Po Mszy odbył się koncert zespołów polonijnych, m.in. Cantus Cordis, Społem, Witam i Polonez. Na zakończenie wszyscy śpiewacy wspólnie wykonali „Gaude Mater Polonia”.

Mszę św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej oraz zbrodni katyńskiej zamówił również w kościele pobernardyńskim w Grodnie Związek Polaków na Białorusi. Wcześniej złożono wieńce i zapalono znicze przy Krzyżu Katyńskim na grodzieńskim cmentarzu garnizonowym.

PAP/RIRM

drukuj