Łotwa: Przy granicy z Białorusią wykryto sześć przypadków ASF

Wyniki badań potwierdziły obecność afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzech dzików i trzech świń w graniczącym z Białorusią regionie Łatgalia na wschodzie Łotwy – poinformowały łotewskie służby weterynaryjne (PVD). 

Zarażone dziki znaleziono zaledwie kilka metrów od granicy z Białorusią, a świnie znajdowały się w gospodarstwie w powiecie krasławskim, sześć kilometrów od granicy – przekazała rzeczniczka PVD Anna Joffe.

„Obecnie badania laboratoryjne są przeprowadzane na próbkach pobranych od trzech innych dzików, które zostały znalezione martwe” – dodała.

O padłych dzikach w przygranicznym regionie PVD została poinformowana przez łotewską służbę graniczną. „Inspektorzy niezwłocznie wyruszyli we wskazane miejsce, pobrali próbki do badań laboratoryjnych, a następnie spalili padłe dziki” – powiedziała Joffe.

Rzeczniczka zapewniła, że służby weterynaryjne natychmiast podjęły działania mające zapobiec rozprzestrzenieniu się zachorowań na afrykański pomór świń (ASF). Wokół gospodarstwa, gdzie znaleziono zarażone świnie, utworzono obszar ochronny o promieniu 3 km oraz obszar pod nadzorem o promieniu 10 km.

Zwiększono kontrole w zakresie zdrowia dzików i świń, a także kontrole transportu zwierząt (hodowlanych) – dodała Joffe.

W wyznaczonych strefach PVD rozpoczęła inspekcje w gospodarstwach i pobiera próbki do badań. Rolników zobowiązano do informowania PVD o przypadkach zachorowań lub padnięć wśród świń. Zwiększono też ograniczenia dot. transportu świń i innych zwierząt hodowlanych, a mieszkańców zobowiązano do przestrzegania zasad mających zapobiec dalszym zachorowaniom.

Joffe oceniła, że reakcja innych krajów na odkryte przypadki ASF jest trudna do przewidzenia.

Dotychczas na Łotwie nie odnotowano przypadków zachorowań na ASF, jednak ryzyko jest wysokie ze względu na doniesienia o pojawieniu się wirusa na Litwie i Białorusi oraz w Polsce i Rosji – zauważa agencja BNS.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl