By MSgt John Nimmo Sr. - http://www.defenseimagery.mil/imageRetrieve.action?guid=90198a13655418c161d8c935961bc4bb302bc538&t=2, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26519609

Kongres USA wkrótce podejmie decyzję ws. sprzedaży Polsce myśliwców F-35

W najbliższym czasie amerykański Kongres ma podjąć decyzję w sprawie sprzedaży Polsce nowoczesnych myśliwców F-35. Wcześniej taką zgodę wydał Departament Stanu.

Jednocześnie polski rząd prowadzi rozmowy w sprawie ceny maszyn. Naszą flotę zasilą 32 myśliwce piątej generacji. Zastąpią najbardziej wysłużone maszyny.

O stan negocjacji nad pozyskaniem myśliwców F-35 pytany był na antenie Polskiego Radia szef MON-u Mariusz Błaszczak.

– Jest zgoda Departamentu Stanu. Na dniach będzie zgoda Kongresu. Nie sądzę, żeby było inaczej. Wielokrotnie rozmawiałem z przedstawicielami Kongresu na ten temat. Jestem pewien, że będzie ich zgoda. To jest najnowocześniejszy samolot. Jego wykorzystanie w polskich siłach powietrznych da nam przewagę i odstraszy ewentualnego agresora – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej dodał, że jesteśmy w stanie kupić samoloty po takiej cenie, jak w przypadku Belgii.

Z wypowiedzi przedstawicieli koncernu Lockheed Martin wynika, że pierwsze maszyny miałby trafić do naszego kraju już w 2024 roku. Polskie siły powietrzne wykorzystują kilkadziesiąt samolotów. Najnowsze to F-16. Obok nich są także poradzieckie MIG-i.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl