fot. PAP/EPA

Decyzje prezydenta USA ws. Rosji i Afganistanu

Joe Biden podejmuje rozmowy z Władimirem Putinem i proponuje szczyt USA-Rosja. Ponadto planuje wycofać amerykańskie wojska z Afganistanu do 11 września.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje ok. 2,5 tys. żołnierzy. Amerykańskie wojska miały opuścić kraj do 1 maja 2021 r. Taką decyzję podjął poprzedni prezydent Donald Trump. Zmiana terminu, jak tłumaczy Joe Biden, wynika ze złych rozmów pokojowych pomiędzy rządem afgańskim a talibami. Zgodnie z nowymi przepisami proces wycofywania pozostających wojsk rozpocznie się jeszcze w kwietniu i być może zakończy się przed wrześniem. Datą graniczną jest 11 września, czyli 20. rocznica zamachów na Nowy Jork i Pentagon z 2001 roku.

– Prezydent wygłosi w Białym Domu uwagi na temat dalszych działań w Afganistanie, w tym jego planów i harmonogramu wycofania wojsk amerykańskich, w ścisłej koordynacji z naszymi partnerami i sojusznikami oraz rządem Afganistanu – poinformowała Jen Psaki, rzecznik Białego Domu.

Biały Dom poinformował również o rozmowie telefonicznej prezydenta Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

– Prezydent wyraził zaniepokojenie nagłym rozwojem rosyjskiego wojska i narastającą agresją na granicy Ukrainy oraz wezwał Rosję do deeskalacji napięć – powiedziała rzecznik Białego Domu.

Joe Biden zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi doprowadzenie poza granicami USA i Rosji do dwustronnego szczytu. Rozmowy mają dotyczyć zakresu problemów, przed którymi stoją oba kraje. Amerykanie wyrażają nadzieję, że będą w stanie współpracować z Moskwą w takich kwestiach, jak kontrola zbrojeń czy porozumienie nuklearne z Iranem.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl