fot. pixabay.com

Hiszpania: Rząd zobowiązał firmy do likwidacji różnic płacowych między mężczyznami i kobietami

Rząd Hiszpanii zobowiązał w środę podmioty gospodarcze działające na terytorium kraju do likwidacji różnic w wynagrodzeniach występujących pomiędzy mężczyznami i kobietami na takich samych stanowiskach.

Zgodnie z obowiązującą od środy ustawą przedsiębiorcy muszą zgłaszać do stworzonego przez władze rejestru wysokości płac personelu firmy. W przypadku występowania różnic w wynagrodzeniu pomiędzy mężczyznami i kobietami pracodawcy zostali zobowiązani do wyrównania wysokości pensji, aby „nie dyskryminować żadnej z płci”.

Według nowego prawa w rejestrze konieczne jest wpisanie wysokości płac wszystkich członków personelu. Zarobków nie można uśredniać pod względem płci, co mogłoby służyć do ukrycia rozbieżności pomiędzy mężczyznami i kobietami wykonującymi takie same zadania.

Jak powiedziała w środę minister pracy i gospodarki społecznej, Yolanda Diaz, powstała z inicjatywy rządu Pedro Sancheza ustawa służy szybkiej likwidacji różnic w wysokości pensji mężczyzn i kobiet w Hiszpanii.

„Obecnie w naszym kraju mężczyźni zarabiają o około 22 proc. więcej w stosunku do kobiet” – wyjaśniła Diaz.

Zgodnie z nowymi przepisami firmy, w których rząd potwierdzi występowanie dyskryminujących praktyk pod względem otrzymywanego wynagrodzenia, mogą spodziewać się kary finansowej, która maksymalnie może wynieść 187 tys. euro.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl