fot. flickr.com

Sejm rozpatrzy m.in. projekt ustawy regulujący zasady pobytu w Polsce obywateli W. Brytanii w razie bezumownego brexitu

Sejm rozpoczyna dziś swoje posiedzenie. Rozpatrzy m.in. projekt ustawy, który ureguluje zasady pobytu w Polsce obywateli Wielkiej Brytanii w razie tzw. bezumownego brexitu. Posłowie omówią też kwestie Funduszu Polskiej Nauki.

Posłowie zajmą się nowym mechanizmem finansowania badań naukowych i prac rozwojowych, czyli Funduszem Polskiej Nauki. Ma on powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego i zostanie dofinansowany kwotą 500 mln zł poprzez obniżenie funduszu statutowego BGK. Z Funduszu Polskiej Nauki finansowana ma być nowatorska formuła współpracy naukowej, czyli wirtualny instytut badawczy.

Sejm rozpatrzy też rządowy projekt ustawy, który ureguluje zasady pobytu w Polsce obywateli Wielkiej Brytanii i ich rodzin w razie tzw. bezumownego brexitu. Mieszkający w Polsce obywatele brytyjscy będą mieli czas na złożenie wniosków o zezwolenie na pobyt stały lub czasowy do 31 grudnia 2020 r.

Sejm zajmie się również rządowymi projektami nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz Kodeksu karnego, która pozwoli ukrócić „przekręcanie” liczników w używanych samochodach. Posłowie wysłuchają informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej od lipca do grudnia ubiegłego roku, gdy przewodnictwo w Radzie Unii sprawowała Austria. Z kolei na jutrzejszym posiedzeniu posłowie oraz prezydent Andrzej Duda wysłuchają informacji ministra Jacka Czaputowicza o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w bieżącym roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj