Gowin: polska nauka musi być bardzo głęboko przebudowana

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił podczas piątkowego VI Forum Młodych Przedsiębiorców, że jeżeli polska gospodarka ma rzeczywiście opierać się na osiągnięciach polskiej nauki, to ta nauka musi być bardzo głęboko przebudowana.

Według ministra Gowina poprawa relacji nauki i biznesu to „jeden z warunków przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego i jeden z kluczowych warunków realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. Planu Morawieckiego”.

„Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju na najbliższe 25 lat. Zakłada on m.in. „mądre wzmocnienie industrializacji, czyli zwiększenie wytwórczości” oraz wsparcie dla eksportu. Plan kładzie też nacisk na cyfryzację kraju i rozwój innowacyjności.

„Traktuję plan premiera Morawieckiego jako plan główny naszego rządu i wszystkie pozostałe ministerstwa, w tym także resort, którym kieruję, muszą pełnić funkcję służebną wobec tego planu. Teraz każde z ministerstw musi zrobić swoją nakładkę, musi się wpisać w ten plan” – powiedział Jarosław Gowin.

Mówiąc o działaniach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które mają pomóc w realizacji planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego i jednocześnie przebudować polską naukę, wicepremier Gowin wymienił m.in. projekt nowelizacji ustawy o innowacyjności.

„Upraszczamy rozmaite procedury i przede wszystkim stwarzamy zachęty dla przedsiębiorców, żeby inwestowali w obszar badań i rozwoju. To nie są jeszcze takie zachęty, które chcielibyśmy traktować jako docelowe, ale mają już znaczenie realne” – podkreślił wicepremier.

Gowin odniósł się także do prac nad Białą Księgą Innowacyjności, w oparciu o którą na przełomie 2016 i 2017 roku ma zostać przygotowana nowa ustawa o innowacyjności.

Kolejnym obszarem, który zdaniem Gowina wymaga przebudowy, są instytuty badawcze. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział podzielenie tych instytucji na trzy kategorie. Pierwszą kategorię stanowiłyby instytuty dysponujące „imponującą infrastrukturą badawczą”, mające konkurować z najlepszymi ośrodkami badawczymi w Europie, którym zostałby nadany status Narodowych Laboratoriów Badawczych. Jako przykład wicepremier podał Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, które według niego przez 27 lat było „dramatycznie niedoinwestowane”.

Drugą kategorię miałyby stanowić prowadzące działalność naukową Narodowe Instytuty Badawcze połączone w jedną sieć lub w kilka modelów branżowych. Trzecią kategorią z kolei zostałyby objęte instytuty, które „w skrajnym przypadku żyją m.in. z wynajmu nieruchomości”, które zostałyby skomercjalizowane i przekształcone w spółki.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział również stworzenie wdrożeniowej ścieżki kariery naukowej, która miałaby stanowić nowy model kariery naukowej.

„Wkrótce zaproponujemy nowy model kariery naukowej z równoprawną ścieżką wdrożeniową, tak żeby doktoraty, habilitacje, tytuł profesora można było osiągać nie w oparciu o publikacje, prace teoretyczne, tylko w oparciu o wdrożenia gospodarcze” – wyjaśnił Jarosław Gowin.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl