fot. prezydent.pl/Krzysztof Gumul/KPRP

Wizyta prezydenta Austrii w Polsce

Z oficjalną wizytą do Polski przybył prezydent Austrii. Polityk spotkał się z prezydentem RP Andrzej Dudą oraz premierem RP Mateuszem Morawieckim.

Prezydenci rozmawiali m.in. o skutkach pandemii koronawirusa, kwestiach bezpieczeństwa energetycznego i transformacji energetycznej oraz o rozwoju współpracy gospodarczej [czytaj więcej].

– Austria jest jednym z największych inwestorów, jeśli chodzi o bezpośrednie inwestycje w Polsce – mówił prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.

– Mamy nadzieję, że współpraca gospodarcza będzie się rozwijała – wskazał Andrzej Duda.

Prezydenci zadeklarowali rozwijanie współpracy także w ramach inicjatywy Trójmorza. Prezydent Polski zachęcił Austrię, aby przystąpiła do Funduszu Trójmorza.

Rozwój inicjatywy Trójmorza, jeśli chodzi o powstanie niezbędnej infrastruktury z północy na południe przez Europę Środkową, może być wyłącznie w naszym interesie – stwierdził prezydent Austrii.

Przywódca przyznał na konferencji, że Austria z niepokojem patrzy na sprawy związane z wolnością prasy, równouprawnieniem oraz prawami mniejszości seksualnych w Polsce. Polityk pytał też polskiego prezydenta o konflikt z Komisją Europejską i sprawy związane z reformą sądownictwa.

– Według mnie to nie są problemy, które byłyby związane z Unią jako taką, to są problemy, które wynikają z tarć politycznych z poszczególnymi politykami z innych krajów. To nie są nowe różnice. One są przede wszystkim różnicami ideologicznymi – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent RP podziękował austriackiemu przywódcy za podjęcie działań związanych z budową miejsca pamięci ofiar niemieckiego obozu Mathausen-Gusen.

– Przez wiele lat to miejsce nie było upamiętnione, dzisiaj także dzięki wsparciu Pana Prezydenta, władze austriackie wykupiły tam pierwsze działki po to, żeby to upamiętnienie było w godny sposób możliwe – mówił.

Z 75 tys. więźniów obozu Mauthausen Gusen, 30 tys. stanowili Polacy. 27 tys. z nich zostało tam zamordowanych. W poniedziałek prezydent Austrii odwiedził niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.

TV Trwam News

drukuj