fot. Grzegorz Jakubowski/KRPR

Pierwsza Dama spotkała się z ukraińskimi medykami, którzy szkolą się w Polsce

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się w czwartek w Warszawie z ukraińskimi medykami, którzy szkolą się w Polsce. Przedmiotem kursu jest m.in. terapia traumy wojennej i następstw stresu bojowego oraz rehabilitacja rannych.

Kancelaria Prezydenta wskazała w materiałach zamieszczonych na swojej stronie internetowej, że realizowany w Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym program należy do cyklu szkoleń zainicjowanego przez pierwsze damy Polski i Ukrainy – Agatę Kornhauser-Dudę i Ołenę Zełenską.

W informacji przypomniano, że w październiku ubiegłego roku prezydentowe podjęły współpracę przy projekcie wymiany doświadczeń między polskimi i ukraińskimi medykami.

Kancelaria podała, że w Polsce przeszkolono 90 ukraińskich lekarzy i specjalistów w zakresie ewakuacji medycznej drogą lotniczą oraz kompleksowej opieki medycznej pacjentów z oparzeniami.

Obecni na czwartkowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim lekarze psychiatrzy i rehabilitanci biorą udział w czwartej edycji kolejnego bloku szkoleń: z zakresu pracy z zaburzeniami związanymi ze stresem traumatycznym oraz z rehabilitacji rannych. Kursanci relacjonowali, że pracują zarówno z żołnierzami, jak i z ich bliskimi.

W trakcie spotkania Agata Kornhauser-Duda wyraziła nadzieję, że zdobyte podczas kursów w Polsce wiedza i umiejętności wychodzą naprzeciw potrzebom ukraińskiego społeczeństwa w obliczu rosyjskiej agresji i pomogą rozwijać ukraiński system ochrony zdrowia.

Wyraziła przekonanie, że czas spędzony w Polsce sprzyja wymianie doświadczeń i budowaniu polsko-ukraińskich relacji, które zaowocują w przyszłości.

W materiałach Kancelarii poinformowano, że Pierwsza Dama podkreśliła, iż zależy jej, aby pobyt w Polsce miał dla medyków nie tylko charakter szkoleniowy, ale stanowił także okazję do odpoczynku i wytchnienia od wojennej rzeczywistości. Zapewniła też, że „dopóki będzie potrzeba, Polska będzie pomagać”.

Lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki, ratownicy medyczni poszerzający wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu rehabilitacji rannych uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach praktycznych dotyczących między innymi urazów czaszkowo-mózgowych, urazów kręgosłupa i rdzenia kręgowego, amputacji kończyn i protezowania czy rehabilitacji po oparzeniach ciała. Z kolei psychologowie i psychiatrzy zapoznają się z organizacją i modelem pracy diagnostyczno-terapeutycznej z zaburzeniami związanymi z objawami traumy wojennej i stresu bojowego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl