Kolejny dzień wizyty prezydenta w Norwegii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką kontynuują swoją wizytę w Norwegii. Dziś szef państwa polskiego i król Norwegii Harald V zainaugurują obrady Polsko-Norweskiego Forum Gospodarczego.

Następnie prezydent uda się do Norweskiego Instytutu Noblowskiego, gdzie wygłosi wykład na temat znaczenia przestrzegania prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda rozmawiał m.in. z premier Norwegii Erną Solberg. Po spotkaniu wyraził nadzieję, że uda się zrealizować – poprzez Danię – dostawy gazu z Norwegii do Polski. Zaznaczył też, że jednym z tematów spotkania była kwestia zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie.

– Chcemy, żeby ten szczyt miał wszechstronną agendę, tzn. żeby zajął się wszystkimi ważnymi dzisiaj problemami w kwestiach bezpieczeństwa w przestrzeni europejskiej i światowej, ale chcemy także, aby zwrócił uwagę na problem Europy Środkowo-Wschodniej i żeby w związku z tym doszło do podjęcia decyzji zwiększającej obecność Sojuszu na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Rozmawialiśmy na ten temat. Dziękuję pani premier za zrozumienie dla naszych postulatów, a także postulatów naszych sąsiadów z państw bałtyckich – powiedział prezydent Andrzej Duda.  

Prezydent poinformował również, że w związku ze szczytem NATO w przyszłym tygodniu Polskę odwiedzą sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg i szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini.

RIRM

drukuj