fot. pixabay.com

Prezydent podpisał ustawę regulującą kwestie badań klinicznych na ludziach

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Przepisy mają zapewnić większą ochronę uczestnikom badań.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi za egzekwowanie zawartych w niej przepisów będzie odpowiadać Naczelna Komisja Bioetyczna, która powstanie przy prezesie Agencji Badań Medycznych.

Ustawa określa też zasady odpowiedzialności cywilnej badacza i sponsora badań klinicznych. Głównym badaczem produktów leczniczych mogą być dyplomowani lekarze, pielęgniarki i położne oraz lekarze dentyści.

Szef sejmowej Komisji Zdrowia, poseł PiS, Tomasz Latos, wskazał, że ustawa reguluje szereg kwestii związanych z badaniami klinicznymi.

– Przepisy przede wszystkim porządkują kwestie związane z przeprowadzaniem badań klinicznych tak, aby ta sfera również była pod kontrolą, uporządkowana, aby nie było takich sytuacji, gdzie ktoś, wykonując badania, działa w sytuacji nie do końca przejrzystej od strony i badawczej, i finansowej, więc – w moim przekonaniu – jest to uporządkowanie kolejnego fragmentu, jeżeli chodzi o kwestie związane z ochroną zdrowia – mówił Tomasz Latos.

Na mocy ustawy powstanie też Fundusz Kompensacyjny Badań Klinicznych na poczet odszkodowań dla uczestników badań.

Wysokość świadczenia w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia wyniesie od dwóch tys. do 200 tys. złotych. W przypadku śmierci środki trafią do rodziny.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl