fot. pixabay.com

Ministerstwo Rolnictwa apeluje o nieszerzenie fake newsów ws. projektu ustawy dot. ochrony zwierząt

Ministerstwo Rolnictwa zaapelowało do polityków, aby nie wprowadzali dezinformacji w sprawie projektu dotyczącego m.in. interwencyjnego odbioru zwierząt. Organizacje chcące uchodzić za ekologiczne dopuszczały się w tych kwestiach wielu nadużyć.

Proceder nadużyć w obszarze interwencyjnego odbioru zwierząt mają ukrócić przepisy, których konsultacje zakończą się 29 marca. Projekt wprowadza także nakaz monitoringu w ubojniach.

Regulacje zaatakowali ostatnio m.in. politycy Konfederacji, a nagłaśniają je media. W czwartek do zarzutów odniósł się na konferencji prasowej wiceminister rolnictwa, Rafał Romanowski.

Polityk zaznaczył, że projekt wypełnia unijne regulacje i jest odpowiedzią na oczekiwania strony społecznej. Wiceszef resortu rolnictwa wezwał też, by nie szerzyć fake newsów na temat przepisów w kwestii rejestrowania obrazu, bo to łatwo wzbudza emocje.

– Wprowadzono obowiązek rejestracji obrazu w miejscach wyładunku zwierząt, w pomieszczeniach do ogłuszania i wykrwawiania zwierząt. Słynna rejestracja zwierząt tzw. lądowych to jest nic innego jak konsumowanie tzw. prawa europejskiego. Pamiętajmy o tym. Ale – tak jak pan premier Henryk Kowalczyk zapowiedział bardzo wyraźnie (i w tym projekcie jest to zawarte) – nie ma obowiązku rejestracji jednej kury, tzw. przydomowej, przyzagrodowej; kury, która produkuje np. jajka na tzw. potrzeby własne. Zastosujemy to ustępstwo. Proszę parlamentarzystów z innych opcji politycznych, aby nie podgrzewali, nie gotowali polskiej wsi, aby przede wszystkim nauczyli się czytać ze zrozumieniem – podkreślał Rafał Romanowski.

Wiceminister zaznaczył, że nad przepisami pracowali także przedstawiciele branży hodowlanej i nadal wnoszą oni propozycje zmian. Dlatego fake newsy, jakie pojawiają się o przygotowywanych przepisach – w ocenie Rafała Romanowskiego – mają podburzać wieś w okresie przedwyborczym.

Wiceminister rolnictwa dodał, że resort prowadzi dialog z organizacjami rolniczymi, czego wyrazem ma być przyszłotygodniowy okrągły stół w sprawie m.in. rynku zbóż.

RIRM

drukuj