fot. Paweł Palembas

Wsparcie dla rolnictwa

Od lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków na restrukturyzację małych gospodarstw, których nie dotknął ASF. Agencja przedstawia nowy harmonogram programów wspierających rolnictwo. Jak dotąd wypłacono blisko 30 proc. środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Do rolników trafiło już 16,5 miliarda złotych.

Budżet obecnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosi 58 miliardów złotych. Ponad 21 miliardów pochodzi z budżetu państwa, pozostała część ze środków unijnych.

– Co jest głównym celem rozwoju obszarów wiejskich? Po pierwsze wzrost konkurencyjności polskiego rolnictwa z uwzględnieniem celów środowiskowych. Środowiskowy, czyli też klimatycznych – przypomina Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rządowi udało się w ubiegłym roku uchronić środki przeznaczone dla wsi przed unijną zasadą n+3. W skrócie oznacza ona, że kto nie wydaje ten traci – mówi Maria Fajger, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i przypomina, że środki z obecnej pespektywy będziemy mogli wykorzystywać do 2023 roku.

– Tę zasadę oczywiście spełniliśmy. Z wielką radością. Zrobiliśmy pewien „nadstan” na 2019 roku, co nie oznacza, że będziemy zwalniać tempo, wręcz przeciwnie – podkreśla Maria Fajger, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W tym roku zwiększono między innymi do 150 tysięcy kwotę premii dla młodych rolników. Na takie same pieniądze będzie mógł liczyć rolnik, które będzie chciał rozpocząć pozarolniczą działalność. Wprowadzono ułatwienia dla gospodarzy starających się o środki na inwestycje, które będą zapobiegać negatywnym skutkom suszy oraz Afrykańskiego Pomoru Świń. Więcej pieniędzy popłynie też na zalesianie i do gospodarzy na obszarach górskich i podgórskich.

– Po tych trzech latach naszych doświadczeń, to jest ten moment, kiedy mówimy zmieniamy na tyle zgodnie z tym, jakie są oczekiwania i zgłaszane potrzeby rolników – zaznacza Ryszard Zarudzki.

Wszystkie informacje na temat środków, z jakich mogą skorzystać rolnicy udziela ARMIR. Tymczasem resort rolnictwa cały czas pracuje nad zmianami, które chciałby wprowadzi do programu Rozwoju Obszarów Wiejskich po roku 2020.

TV Trwam News/RIRM

drukuj