Ks. prof. J. Machniak: należy bronić dzieci przed Halloween

Ks. prof. Jan Machniak podkreślił, że pseudoświęto Halloween jest bardzo niebezpieczne i należy przed nim bronić przede wszystkim dzieci, gdyż działa ono na wyobraźnie dziecka. Wskazał również, że należy propagować tradycje, która od niedawna rodzi się w polskim Kościele, czyli Pochód Świętych.

Halloween, z jęz. Angielskiego Holy wins – święty zwycięża. To święto w tradycji anglosaskiej, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, zostało połączone ze staroceltyckimi tradycjami oswajania duchów zmarłych – powiedział ks. Machniak.

Jest to pogańskie przekonanie, że zmarli przychodzą i czasem domagają się czegoś od nas. Jako wierzący odpowiadamy modlitwą i ofiarą Mszy św. Nie boimy się naszych zmarłych. Ufamy, że miłosierdzie Boże jest tak wielkie, że ogarnia wszystkich ludzi, którzy są w stanie otworzyć się na miłość Boga. Również na tych zmarłych ludzi. Dlatego na Halloween odpowiadamy ze spokojem. Ja ostrzegałbym przed niebezpieczeństwami szczególnie małe dzieci, bo to pseudoświęto działa na wyobraźnie. Z dyni rzeźbi się potwory i wrzuca się świeczki do środka, a w USA stawia się kościotrupy i przywiesza do drzwi, żeby odpychały duchy złe i nieczyste. To jest wyraz pogańskich przekonań, że ten świat duchów złych może przeszkadzać w naszym życiu. Jako wierzący uczniowie Jezusa Chrystusa odpowiadamy, że wszystko jest w rękach Boga – zaznaczył ks. profesor.

Nie możemy się lękać naszych zmarłych. W tradycji np. Kamedułów, kiedy umiera jeden z ich braci, to pozostaje on w swojej celi. Pozostaje więc ze wszystkimi dopóki nie zostanie złożony do miejsca wiecznego odpoczynku w krypcie pod kościołem – mówił ks. prof. Machniak.

Wielu księży czy katechetów organizuje w tym dniu Pochód Świętych, odwołując się właśnie do tej pierwotnej nazwy Holy wins, bo święty zwycięża – wskazał ks. Machniak i dodał, że nie musimy się bać zła, nie musimy się bać śmierci, która jest przedstawiana jako kościotrup z kosą w dłoni, ponieważ wierzymy w to, że dobro, które od Boga pochodzi, zwycięża poprzez dobrych ludzi i to jest dla nas najważniejsze.

RIRM

drukuj