fot. PAP/EPA

Gest solidarności z Ukrainą

W centrum Moskwy na iglicy jednego z wieżowców dzisiejszej nocy zawisła Ukraińska flaga. Została także przemalowana złota gwiazda wieńcząca budynek na barwy narodowe Ukrainy. Czyn ten został dokonany przez nieznanych sprawców którzy postanowili wyrazić wsparcie dla Kijowa w walce z Rosją.

Policja zatrzymała cztery młode osoby – dwóch mężczyzn i dwie kobiety, które podejrzewa o ten czyn. Zatrzymani mieli przy sobie sprzęt alpinistyczny. Wszyscy czworo są mieszkańcami Moskwy i regionu moskiewskiego. Zaprzeczają, by mieli cokolwiek wspólnego z tą akcją.

Sprawcy wspięli się na liczący 176 metrów wieżowiec w samym centrum Moskwy nieopodal Kremla. Ten 32-kondygnacyjny budynek mieszkalny uważany jest za elitarny; ma własną ochronę. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób uczestnicy akcji dostali się na iglicę.

Budowę tego wysokościowca – podobnie jak sześciu pozostałych – rozpoczęto w 1938 roku, a ukończono w 1952 roku. W zamyśle Stalina miały być nowymi symbolami Moskwy. Pracami kierował osobiście szef NKWD Ławrientij Beria. Budynki te, wzorowane na amerykańskich drapaczach chmur, nazywane są przez moskwian „stalinowskimi wieżowcami”.

 

 

TV Trwam News

drukuj