fot. PAP/EPA

Ukraina: W Kijowie zaprzysiężono nowy skład parlamentu

W Kijowie zaprzysiężono skład nowej Rady Najwyższej Ukrainy, która została wyłoniona w wyniku przeprowadzonych 21 lipca przedterminowych wyborów parlamentarnych.

W uroczystym posiedzeniu Rady Najwyższej IX kadencji, które otworzył poprzedni przewodniczący parlamentu Andrij Parubij, uczestniczył m.in. zaprzysiężony w maju prezydent Wołodymyr Zełenski oraz byli prezydenci: Leonid Krawczuk, Leonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko.

Tekst przysięgi odczytał najstarszy deputowany, 78-letni Julij Ioffe. Przed złożeniem przysięgi nowi posłowie minutą ciszy uczcili pamięć obrońców Ukrainy, którzy zginęli w walkach z rosyjską armią pod Iłowajskiem w sierpniu 2014 roku.

Następnie ogłoszono przerwę w obradach; zostaną wznowione po południu. Oczekuje się, że po przerwie prezydent Zełenski wygłosi posłanie do parlamentu i przedstawi kandydata na stanowisko premiera. Ma nim zostać dotychczasowy zastępca szefa jego administracji, 35-letni prawnik Ołeksij Honczaruk.

W wyborach 21 lipca Ukraińcy głosowali według systemu mieszanego: 225 posłów wybierali z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a 199 w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

W Radzie Najwyższej Ukrainy formalnie powinno zasiadać 450 deputowanych, jednak od 2014 roku nie ma w niej przedstawicieli zaanektowanego przez Rosję Krymu oraz części Donbasu, gdzie trwa konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami.

Partia Sługa Narodu nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, która zwyciężyła w wyborach, w głosowaniu na listy partyjne otrzymała 43,16 procent poparcia oraz zdobyła 130 miejsc w parlamencie w okręgach jednomandatowych. Ogółem ugrupowanie to będzie miało w nowej Radzie Najwyższej 254 posłów, co daje mu samodzielną większość.

43 deputowanych wprowadzi do parlamentu prorosyjska Opozycyjna Platforma – Za Życie. W głosowaniu na listy partyjne zajęła ona drugie miejsce z poparciem 13,05 procent (37 deputowanych), a w okręgach jednomandatowych zwyciężyło jej sześciu kandydatów.

Na trzecim znalazła się Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko. Na listach partyjnych poparło ją 8,18 procent wyborców, co daje 24 mandaty. Dwa mandaty ugrupowanie to uzyskało w okręgach jednomandatowych.

Poniżej uplasowała się Europejska Solidarność byłego prezydenta Poroszenki, na której listy partyjne głosowało 8,1 procent (23 mandaty); w okręgach jednomandatowych zdobyła ona dwa miejsca w Radzie Najwyższej.

Ostatnią partią, która dostała się do parlamentu, jest Hołos (Głos) muzyka rockowego i lidera zespołu Okean Elzy Swiatosława Wakarczuka. Otrzymała ona 5,82 procent poparcia w głosowaniu na listy partyjne, co daje jej 17 mandatów. Trzy kolejne otrzymali jej kandydaci startujący w okręgach jednomandatowych.

Z okręgów jednomandatowych do Rady Najwyższej weszło także 10 przedstawicieli innych partii oraz 46 kandydatów niezależnych.

Prezydent Zełenski zapowiedział rozwiązanie parlamentu w dniu swojej inauguracji, 20 maja. Dekret, którym rozpisał przedterminowe wybory na 21 lipca, wydał w pierwszym dniu swojego urzędowania. Zgodnie z kalendarzem wyborczym wybory do Rady Najwyższej miały się odbyć w końcu października.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl