Polska Grupa Zbrojeniowa przejmie spółki z sektora obronnego

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie mogła przejąć 8 spółek z sektora obronnego. Prezes UOKiK wydał zgodę na koncentrację związaną z realizacją strategii rozwoju systemu bezpieczeństwa Polski.

Polska Grupa Zbrojeniowa jest kontrolowana przez Skarb Państwa. Stanie się teraz podmiotem dominującym przyszłej grupy kapitałowej, do której należeć będą spółki sektora obronnego.

Koncentracja obejmuje 8 spółek, m.in. Mesko w Skarżysku Kamiennej, PCO w Warszawie, PIT-Radwar w Warszawie oraz Zakłady Mechanicznymi „Bumar – Łabędy” w Gliwicach, które zajmują się projektowaniem lub produkcją oraz serwisowaniem sprzętu wojskowego.

Obecna koncentracja stanowi trzeci etap konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego. Analiza skutków koncentracji wykazała, że nie doprowadzi ona do ograniczenia konkurencji.

Poseł Marek Opioła, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej mówi, że działania rządu są dalece spóźnione.

– Ten rząd przez 7 lat nic w tej sprawie nie zrobił. Dopiero wszystko się zaczęło od sytuacji katastroficznej dla naszego przemysłu zbrojeniowego. Zobaczymy, jakie oferty zakupu sprzętu wojskowego w kontekście tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą wystawi nasza nowa polska grupa kapitałowa przemysłu zbrojeniowego. Nam są potrzebne dobre, porządne i sprawdzone systemy, które będą odstraszały i będą broniły naszych granic – mówi poseł Mare Opioła.  

Utworzenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej i skupienie wokół niej spółek z sektora obronnego wynika ze Strategii Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, która została przyjęta uchwałą Rady Ministrów z kwietnia 2013 r

RIRM

drukuj