fot. PAP/Albert Zawada

Prezes UOKiK z nominacją do grupy mającej doradzać Komisji Europejskiej w sprawie rynku cyfrowego

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, razem z szefami urzędów antymonopolowych pięciu innych państw unijnych, ma doradzać Komisji Europejskiej w sprawach związanych z wprowadzanymi przepisami dotyczącymi największych spółek technologicznych i internetowych – podał UOKiK.

Grono doradzających prezesów urzędów zajmujących się ochroną konkurencji to tzw. Grupa Wysokiego Szczebla (ang. High Level Group) do spraw aktu o rynkach cyfrowych.

Jak wyjaśnił UOKiK, Grupa Wysokiego Szczebla do spraw aktu o rynkach cyfrowych została powołana na mocy aktu o rynkach cyfrowych (ang. DMA, Digital Market Act). Celem Grupy jest wspieranie Komisji Europejskiej doradztwem, rekomendacjami i wiedzą ekspercką w zakresie stosowania przepisów DMA oraz zapewniania spójności regulacyjnej.

W skład Grupy weszło sześciu szefów urzędów ochrony konkurencji z krajów UE, którzy będą zasiadali w High Level Group przez dwa lata. Wśród nich, poza prezesem UOKiK, są szefowie urzędów antymonopolowych z Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Danii i Austrii.

Akt o rynkach cyfrowych reguluje usługi cyfrowe w Unii Europejskiej, w tym media społecznościowe i internetowe platformy handlowe.

DMA wszedł w życie 1 listopada 2022 r., a jego przepisy będą stosowane w państwach członkowskich od 2 maja 2023 r. Akt będzie miał zastosowanie do przedsiębiorców, którzy zostaną uznani za strażników dostępu (ang. gatekeepers). Będą to największe podmioty z branży technologicznej i internetowej działające w Unii Europejskiej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl