fot. PAP/Adam Warżawa

J. Sellin: Dzięki ECF Camerimage Toruń będzie jednym z najważniejszych miast filmowych w Polsce

Dzięki Europejskiemu Centrum Filmowemu Camerimage Toruń będzie jednym z najważniejszych miast filmowych w Polsce – powiedział we wtorek w Gdyni wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Jarosław Sellin był jednym z prelegentów debaty pt. „Znaczenie przemysłu filmowego w gospodarce narodowej”, zorganizowanej podczas zakończonego we wtorek w Gdyni dwudniowego III Forum Wizja Rozwoju.

„W zeszłym tygodniu uczestniczyłem w posiedzeniu rządu, gdzie mówiliśmy o nowelizacji budżetu na rok 2020 i zabezpieczyliśmy kilkadziesiąt milionów złotych na budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Ta inwestycja będzie kosztować 600 mln zł, będzie ukończona w 2025 r. I zapewniam, że przez to +ukorzenienie+ festiwalu Camerimage, zbudowanie tej instytucji, Toruń będzie jednym z najważniejszych miast filmowych w Polsce” – mówił wiceminister kultury.

Wyraził przekonanie, że za kilka lat Toruń będzie miał „najlepsze kino premierowe w Polsce”.

„Bo Warszawa, niestety, nie ma dobrego kina premierowego. Jak chcemy pokazać premierę jakiegoś filmu w stolicy, to musimy wchodzić do multipleksu i w kilku salach organizować projekcje” – dodał.

Umowa o powołaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage – „nowej, narodowej instytucji kultury, odpowiedzialnej za organizowanie i współfinansowanie Festiwalu Filmowego Camerimage oraz innych międzynarodowych wydarzeń filmowych” została podpisana 29 września 2019 r. przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz prezesa Fundacji Tumult i twórcę Festiwalu Camerimage Marka Żydowicza.

Na początku stycznia tego roku wicepremier Piotr Gliński wpisał centrum do rejestru instytucji kultury. Fundacja Tumult przeniosła zaś na rzecz centrum prawa do znaku Camerimage i organizacji festiwalu. Pod koniec lutego władze Torunia przekazały grunt pod budowę siedziby ECF Camerimage. Nieruchomość ma 1,8 ha powierzchni i została wyceniona na 3,4 mln zł.

Według założeń obiekt ma mieć powierzchnię całkowitą 35-38 tys. metrów kwadratowych.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage był organizowany w Toruniu (1993-99), Łodzi (2000-08) i Bydgoszczy (2010-18). W zeszłym roku impreza ponownie odbyła się w Toruniu, gdzie ma być organizowana również w kolejnych latach.

PAP

drukuj