MKiDN pracuje nad projektem ws. dekoncentracji mediów

Resort kultury pracuje nad projektem w sprawie dekoncentracji mediów. Poinformował o tym na antenie polskiego radia wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Jak tłumaczył polityk, w Polsce jest nadmierny monopol medialny, zwłaszcza na rynku prasowym. Wśród właścicieli dominuje kapitał zagraniczny, a w konkretnym segmencie mediów kapitał z Niemiec – powiedział wiceminister.

Jarosław Selin zauważył, że w żadnym dużym kraju Unii Europejskiej, a z takimi krajami Polska powinna się porównywać, takie zjawisko nie występuje.

Wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powiedział, że resort kultury ze szczególnym zainteresowaniem analizuje rozwiązania prawne dotyczące mediów we Francji i w Niemczech.

– Przyznaję, że ze szczególnym zainteresowaniem analizujemy rozwiązania z tych dwóch krajów i pewnie w jakiejś mierze będziemy się na nich wzorować. Natomiast potrzebujemy trochę czasu na dokończenie tych analiz i do napisania tej ustawy. Potrzeba oczywiście jest, bo również ta historia, która ostatnio wybuchła i która jest gorąco komentowana, powodowała, że ta patologia – bo tak to bym nazwał – w której się znaleźliśmy, wymaga naprawy –  mówił Jarosław Sellin.    

Szefostwo koncernu medialnego Ringier Axel Springer w niedawnym liście do swoich dziennikarzy instruowało ich, jak mają opisywać wydarzenia w Polsce. Mark Dekan domaga się publikowania krytycznych ocen braku poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska w wyborze na szefa Rady Europejskiej.

RIRM

drukuj