KRRiT pracuje nad nowymi metodami badania mediów

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pracuje nad nowymi metodami badania mediów. Obecnie – jak wskazują przedstawiciele KRRiT – nie są one przejrzyste.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już niedługo przedstawi nowy sposób pomiaru oglądalności i słuchalności mediów – powiedział Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

– W większości krajów powstają jakieś komitety, które pilnują tych badań, uczestniczą w nich nadawcy i reklamodawcy, którzy nawzajem patrzą sobie na ręce i chcemy do tego doprowadzić, żeby taki właśnie był model w Polsce, ale też, żeby państwo uczestniczyło w tym modelu – zaznaczył Witold Kołodziejski.

Dzisiejsze badania mediów prowadzone tylko przez jedną firmę – dodał.

– Tak naprawdę my nie wiemy, jak wygląda jakość, bo nie mamy dostępu do metodologii – powiedział przewodniczący KRRiT.

Dlatego KRRiT bierze sprawy w swoje ręce.

– Będziemy analizować dane pochodzące w przyszłości docelowo z milionów dekoderów telewizji satelitarnej, telewizji kablowej czy inteligentnych telewizorów, które teraz coraz częściej są też połączone z internetem – wskazał Witold Kołodziejski.

Poszerzony zostanie także panel badawczy.

– Czyli ok. 10 tys. gospodarstw domowych z nowoczesnymi urządzeniami albo aplikacjami będzie badało nie tylko telewizję, ale radio i internet. To wszystko razem, tzw. badania jednoźródłowe, tak, żeby można było wreszcie określić, jaki jest odbiór konkretnej treści – zwrócił uwagę przewodniczący Rady.

Nowa propozycja została wypracowana podczas dialogu technicznego z licznymi podmiotami rynku medialnego.

– Ponad 30 firm się zgłosiło i dalej się zgłaszają. Bardzo ciekawe propozycje, nowe rozwiązania, nowe metody pomiaru – wskazał.

Wyniki oglądalności są ważne zarówno dla nadawców, jak i reklamodawców.

– Takie badania to jest po prostu waluta, którą później nadawcy rozliczają się z reklamodawcami. Chodzi o bardzo duże pieniądze, które płyną z reklam i nadawcy żyją właśnie z tych budżetów – powiedział Witold Kołodziejski.

KRRiT przedstawi dotychczasowe prace nad projektem w przyszły piątek podczas konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl