fot. PAP/Paweł Supernak

Sejm: rozpoczęło się posiedzenie podkomisji ds. dużej ustawy medialnej

Rozpoczęło się posiedzenie sejmowej podkomisji ds. dużej ustawy medialnej. Na projekt składają się trzy ustawy autorstwa PiS: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające te dwie ustawy.

Jeden z projektów przewiduje wprowadzenie składki audiowizualnej w wysokości 15 zł miesięcznie, pobieranej z rachunkiem za prąd od 1 stycznia 2017 r.

Szefowa sejmowej podkomisji, poseł Elżbieta Kruk, spodziewa się jednak, że wysokość składki będzie ostatecznie mniejsza.

– Jeśli chodzi o stawki, myślę że je obniżymy, bo zgodnie z szacunkami, które mamy, wydaje się, że nie ma konieczności ustalania tej stawki na poziomie 15 złotych. Myślę, że mogłoby to być 12 złotych. Dla mnie byłoby to dobre, gdyby to była połowa dzisiejszej kwoty, dlatego że to nie jest nowa opłata, ale ta, która dzisiaj obowiązuje jako opłata abonamentowa. Ona będzie nazywała się opłatą audiowizualną tylko i wyłącznie dlatego, że będzie inaczej pobierana, troszeczkę inaczej rozumiana, ale ciągle to jest ta sama opłata – mówi poseł Elżbieta Kruk.  

Elżbieta Kruk dodała, że podkomisja będzie miała sporo pracy, ponieważ pojawiło się sporo uwag odnośnie ustaw i propozycji zmian w projektach.

Obrady podkomisji zaplanowano na dwa dni.

RIRM

drukuj