[TYLKO U NAS] Prezydent RP: Ograniczenie prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest potrzebne

Ograniczenie prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo potrzebne – ocenił prezydent Andrzej Duda, w wywiadzie udzielonym TV Trwam, transmitowanym z Chicago. Nawiązał tym samym do działań Rosji czy Stanów Zjednoczonych.

1 stycznia Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Od maja nasz kraj przewodniczy obradom.

– Jest tak, że wszystkie kraje się starają. Co jakiś czas jest się w Radzie Bezpieczeństwa, ale my byliśmy ostatnio 25 lat temu. To już troszkę czasu minęło. Cieszę się, że jesteśmy dzisiaj, kiedy na świecie dzieje się wiele ważnych, a niepokojących zarazem wydarzeń, jeżeli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem – wskazał prezydent RP.

Obecność w Radzie daje poczucie wpływu na to, co dzieje się na świecie – mówił Andrzej Duda. Jak podkreślił, nie zawsze można jednak podjąć konkretne działania. Wszystko za sprawą obowiązującego prawa weta.

– Dąży się do ograniczenia prawa weta, bo to prawo weta jest najbardziej blokujące. Wystarczy sobie uświadomić, że w sprawie Syrii inicjatywa podjęcia rezolucji 12 razy była zablokowana wetem – wskazał prezydent.

Było ono używane nawet w związku z użyciem broni chemicznej na Bliskim Wschodzie – dodał.

– Nawet jeżeli chodzi o projekty dotyczące użycia broni chemicznej, było stawiane weto i nie udało się podjąć żadnej rezolucji. To pokazuje, jak bardzo to veto jest jednak szkodliwe. Jego ograniczenie wydaję mi się bardzo potrzebne. Mam nadzieję, że z czasem uda się to uzyskać, chociaż nie ukrywam, że jest to trudne. Przeciw są stali członkowie Rady Bezpieczeństwa, czyli największe potęgi – mówił Andrzej Duda.

A wiec Rosja, USA, Chiny, Wielka Brytania i Francja.

– To są mocarstwa, które mają prawa weta, wykorzystują je i w związku z tym ONZ traci też – w moim przekonaniu – na znaczeniu, bo zawsze będzie mógł jeden kraj – a kraje mają różne interesy – zablokować każdą dobrą rezolucję – powiedział Jerzy Jachnik, poseł Kukiz`15.

Europoseł Ryszard Czarnecki zauważył, że ograniczenie weta, chociaż w najważniejszych sprawach, byłoby dobrym rozwiązaniem.

– Prezydent RP rozpoczął tworzenie presji moralno-politycznej na największe mocarstwa, głównie Rosję, ale nie tylko, bo Stany Zjednoczone też, aby nie rezygnowały, bo to będzie trudne – jestem realistą, chodzę po ziemi – ale ograniczyły weto – powiedział Ryszard Czarnecki.

Mniej optymistycznie do sprawy podchodzi poseł Jarosław Porwich, poseł Wolni i Solidarni.

– Ta inicjatywa – w mojej ocenie – spali na panewce, ponieważ rzeczywistość jest taka, że duży może więcej. To się nie zmienia. Nie myślę, żeby USA czy Federacja Rosyjska akurat poszła w tym kierunku i podpisała się pod tą inicjatywą. To jest w mojej ocenie nierealne – zaznaczył Jarosław Porwich.

Prezydent wyraził jednak przekonanie, że być może uda się uzyskać ograniczenie prawa weta z pożytkiem dla bezpieczeństwa światowego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl