W. Kołodziejski: rozpoczynamy drugi etap cyfryzacji radia – włączamy do niej radia komercyjne

Rozpoczynamy drugi etap cyfryzacji radia – włączamy do niej radia komercyjne – powiedział w poniedziałek PAP przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Za chwilę udostępnimy 34 lokalizacje w 34 miastach na nowe programy radiowe w technologii cyfrowej – ogłosił.

W siedzibie Polskiego Radia w Warszawie trwa konferencja prasowa poświęcona perspektywom rozwoju cyfrowej radiofonii lokalnej i regionalnej DAB+.

„Celem dzisiejszej konferencji jest uruchomienie drugiego etapu cyfryzacji radia w Polsce. Dzisiaj ogłaszamy to, że za chwilę udostępnimy 34 lokalizacje w 34 miastach na nowe programy radiowe w technologii cyfrowej, w każdym tym mieście na 12 nowych programów radiowych. Czyli w drugiej połowie 2018 r. uruchomimy nowe procesy koncesyjne, czekamy na oferty, czekamy na nowych nadawców i zachęcamy odbiorców do tego, żeby kupowali radia cyfrowe, bo naprawdę będzie czego słuchać” – powiedział PAP przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Jak mówił, „ścieżka radiofonii analogowej dotychczasowej się wyczerpała, już nie ma nowych częstotliwości”.

„Te technologie są już bardzo archaiczne i przestarzałe, tak naprawdę radio analogowe jest takim skansenem na radiowej mapie Polski i świata, więc tak jak nasi sąsiedzi z innych krajów, tak i my przestawiamy się na radio cyfrowe i Krajowa Rada przygotowała ten proces” – dodał.

Przypomniał, że Polskie Radio nadaje już w cyfrze, natomiast „za chwilę przyjdzie czas dla nowych nadawców”.

„Również jesteśmy otwarci na nowych nadawców analogowych, żeby zachęcać ich do przejścia na nową technologię” – dodał Witold Kołodziejski.

Przewodniczący KRRiT podkreślił, że technologia cyfrowa jest „o wiele bardziej efektywna, o wiele bardziej jakościowo lepsza i dająca możliwość wprowadzenia i wypromowania nowej oferty”.

„Będziemy uruchamiali radio cyfrowe, we wszystkich największych miastach w Polsce i w przyszłym roku będziemy mogli tam słuchać nie tylko programów radia publicznego, ale również tych programów komercyjnych radiowych, które cyfrowo będą nadawać. Włączamy do cyfryzacji nadawców komercyjnych, czyli włączamy w DAB radia komercyjne” – wyjaśnił Witold Kołodziejski.

Dyrektor Biura Programowego Polskiego Radia Paweł Kwieciński ocenił w trakcie konferencji, że „radio jest tym, czym promieniuje i tym co nadaje”.

„Najważniejsze znaczenie dla radia ma to, do kogo radio mówi, co mówi, że w dzisiejszym świecie samo pojęcie radio oznacza wspólnotę odbiorców. I dzisiaj radio powinno każdemu uczestnikowi tej wspólnoty wytłumaczyć świat i objaśnić miejsce człowieka w świecie – objaśnić poprzez kulturę, sztukę, dopowiedzieć poprzez rozrywkę, czy pomocy różnych technik i możliwości” – podkreślił Paweł Kwieciński.

Zapowiedział, że w ofercie Polskiego Radia będą nowe kanały, jednak nie chciał zdradzać szczegółów.

„Cyfryzacja daje możliwość zwiększenia oferty, poprawienia jakości, daje możliwość odbudowy radia, jeśli chodzi o jego masowość, bo jeżeli chodzi o zaufanie, jeśli chodzi o to, jak często Polacy radia słuchają, jaką siłę ma radio – jesteśmy bardzo unikatowym i dość silnym, poważnym, mocnym medium, (…) natomiast zwiększenie tej siły oddziaływania rynkowego, w tym przypadku będzie moim zdaniem, dzięki cyfryzacji możliwe” – zaznaczył Paweł Kwieciński.

Dyrektor Techniczny Polskiego Radia Józef Wacnik mówił o zaletach radia DAB+. Zwrócił uwagę, że na jednej częstotliwości dostępnych będzie aż do 12 programów. Kolejną zaletą, którą wymienił Wacnik, jest „szybsze odnajdywanie stacji, ponieważ cała oferta programów jest dostępna bez dodatkowego strojenia, interfejs odbiornika cyfrowego umożliwia przeglądanie podobne jak na smartfonie”.

Dodał, że radio DAB+ charakteryzuje się większą odpornością na zakłócenia. Podkreślił, że odbiorniki posiadają usługi dodatkowe m.in. powiadamianie alarmowe za pomocą radia cyfrowego oraz możliwość wyświetlania informacji o nadawanym programie radiowym (w zależności od możliwości technicznych odbiornika w postaci tekstowej lub graficznej).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl