Debata o wolności słowa w mediach

Parlamentarny Zespół do spraw Obrony Wolności Słowa organizuje debatę na temat ograniczania wolności słowa, niedozwolonej ingerencji w prawa dziennikarzy oraz łamania tych praw w mediach lokalnych.

Debata odbędzie się w najbliższy czwartek podczas posiedzenia zespołu.

Docierają do nas niepokojące sygnały od dziennikarzy i to nie tylko
z mediów ogólnopolskich, ale również lokalnych – alarmuje poseł Adam Kwiatkowski.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony wolności słowa, zwrócił uwagę, że doszło do tego, że dziennikarz pisząc tekst jest pod naciskiem lub jest zastraszany sądem. To nie sprzyja misji jaką ma spełniać dziennikarz.

– Chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, co dzieje się w mediach lokalnych. Na te sytuacje, w których dochodzi do łamania prawa, w których dziennikarze lokalnych mediów są przez tych – którzy mają duży wpływ, rządzą w lokalnych społecznościach – zwalczani. Oni mówiąc o tym, co dzieje się w tych lokalnych społecznościach, narażają się tym, którzy robią wszystko, żeby te informacje nie dostały się do obiegu publicznego. Do nas zaczęło docierać coraz więcej sygnałów, że takie sytuacje mają miejsce, postanowiliśmy zająć się tymi problemami, zaprosić tych dziennikarzy, dowiedzieć się dlaczego i z czego wynikają ich problemy oraz czy jesteśmy w stanie im pomóc – powiedział poseł Adam Kwiatkowski.

Podczas parlamentarnej debaty trzeba wyjaśnić sytuacje do których dochodzi w lokalnych mediach. Należy zintegrować działania by zapobiegać próbom ograniczania wolności słowa m.in. dziennikarzy – podkreślił poseł.

RIRM

 

drukuj