Bella Skyway Festival od dziś w Toruniu

Dziś wieczorem w Toruniu rozpoczyna się Bella Skyway Festival. Przez sześć festiwalowych dni w godzinach od 20.30 do 24.00 będzie można zobaczyć 20 świetlnych instalacji.

Wśród atrakcji są m.in. mappingi 3D, projekcje na kurtynach wodnych, nocne pokazy lotnicze, pokazy laserowe czy multimedialny pokaz astronomiczny.

To jedyny tego typu festiwal w Polsce – mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Torunia. Dodaje, że co roku przyciąga tłumy turystów.

– To jest rzecz, której tak naprawdę nigdzie w Polsce nie ma. Jest to rzadkość. Jest to festiwal nocny, który oceniany jest jako najlepsze wydarzenie kulturalne m.in. lata 2015 i trzeba powiedzieć, że w zeszłym roku festiwal ten odwiedziło 350 tys. widzów, więc świadczy to też o popularności tego wydarzenia i o tym, że ściąga ono widzów nie tylko z całej Polski, ale także z Europy i ze świata. To jest festiwal, na który wszyscy czekają i planują swój pobyt w Toruniu właśnie np. ze względu na ten festiwal. Zobaczenie tych rzeczy praktycznie nic nas nie kosztuje. Płatna jest tylko część atrakcji – niektóre pokazy, natomiast większość jest to bezpłatny udział. Myślę więc, że nie ma ani jednego powodu, żeby odmówić sobie udziału w tym wydarzeniu – podkreśla Anna Kulbicka-Tondel.

Festiwal odbywa się od 2009 roku, a jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Tegoroczna 8. edycja Bella Skyway Festival potrwa do 28 sierpnia.


RIRM

drukuj