fot. facebook.com/katolickitorun/

40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej w drodze na Jasną Górę

Z Torunia wyruszyła dziś 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku jej uczestnikom będzie towarzyszyło hasło „Wolni z Maryją”. Nawiązuje ono do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zanim pielgrzymi wyruszyli w drogę, wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w katedrze pw. Świętych Janów w Toruniu. Eucharystii o godz. 6.00 rano przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej

Idziemy na pielgrzymkę, aby nauczyć się życia, dobrych wyborów i aby zrozumieć, że to, co wartościowe kosztuje – droga kosztuje, życie kosztuje, dobre wybory kosztują. To, co przychodzi bez wysiłku, co jest powszechnie akceptowalne, to najczęściej nie rozwija człowieka. Każdy w swoim życiu pokonuje drogę. Pielgrzymka to droga, która nie zastąpi życia, ale pomoże stanąć w prawdzie przed Bogiem. Trud drogi pozwala poznać i pokonać nasze ograniczenia, a także pozwala dostrzec naszą wielkość, a człowiek jest największy, gdy stoi w obliczu Boga – mówił ks. bp Śmigiel.

Biskup toruński życzył pątnikom, by trud pielgrzymkowej drogi doprowadził ich do Maryi, gdzie poczują obecność Boga, który jest gotowy pomagać, uskrzydlać, ale też wzywa do świętości. Transmisję Eucharystii przeprowadziło Radio Maryja. Pielgrzymów pożegnali parlamentarzyści, władze Torunia, radni, księża i mieszkańcy.

Przez dziewięć dni pątnicy pokonają 300-kilometrową trasę – dziennie od 28 do 38 km. Na Jasną Górę dotrą 12 sierpnia.

RIRM

drukuj