fot. flickr.com

Przygotowania do kolejnej edycji Bella Skyway Festival w Toruniu

Toruń przygotowuje się do kolejnej edycji festiwalu Bella Skyway. Jak zapowiedzieli organizatorzy, celem festiwalu jest „dotknięcie” nauki i inspiracja artystów, a dzięki temu poruszenie widzów.

Bella Skyway Festival to wielki pokaz iluminacji świetlnych trwający kilka dni. Impreza organizowana jest od 8 lat w Toruniu. Iluminacje wyświetlane są na różnych obiektach należących do miasta.

– Tych instalacji w ramach festiwalu jest zawsze kilkanaście. Często są to bardzo różne, różnorodne typy prezentacji artystycznych. Mamy mapping na fasadach budynku,  prezentacje na kurtynach wodnych, mamy też takie instalacje bardzo kameralne, do których się podchodzi, dotyka i coś się z nimi dzieje. Właściwie każdy typ instalacji ma swoich fanów, ma swoich miłośników – powiedział Przemysław Draheim z toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Festiwal łączy w sobie naukę, sztukę oraz kulturę. Toruń według organizatorów jest miastem, które reprezentuje te trzy elementy.

– Toruń jest miastem po pierwsze pięknym, więc jest świetnym płótnem do tego, żeby malować na nim światłem. Po drugie związki Torunia z astronomią, z nauką w ogóle powodują, że jest to takie miejsce, które inspiruje artystów naukowymi konotacjami. Od początku Bella Skyway Festival takie było założenie. Dotykamy nauki, inspirujemy w ten sposób artystów, a dzięki temu poruszamy widzów – mówił Przemysław Draheim z Agendy Kulturalnej.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 22-27 sierpnia. W ubiegłym roku festiwal zgromadził 350 tysięcy widzów.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj