Rosja: A. Nawalny nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny nie wystartuje w zbliżających się wyborach prezydenckich w Rosji. Taką decyzję podała w poniedziałek rosyjska komisja wyborcza.

Za odrzuceniem kandydatury rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w wyborach prezydenckich w Rosji głosowało 12 członków 13-osobowej Centralnej Komisji Wyborczej w Moskwie. Członek komisji Boris Ebzejew zaznaczył, że polityk popełnił „poważne” przestępstwo, co go dyskwalifikuje jako kandydata na najwyższy urząd w kraju.

– Przestępstwo, o które oskarżono Aleksieja Anatoljewicza Nawalnego jest poważnym przestępstwem, które pozbawia osobę, która popełniła tę zbrodnię, prawa do ubiegania się o stanowisko prezydenta Federacji Rosyjskiej – oświadczył.

Jako powód podano fakt, że Aleksiej Nawalny został skazany na 5 lat więzienia w zawieszeniu w procesie o defraudację funduszy państwowej spółki Kirowles, a to pozbawia go biernego prawa wyborczego. Opozycjonista wielokrotnie mówił, że proces o defraudację został sfabrykowany, aby go skompromitować i uniemożliwić start w wyborach.

Z tego powodu polityk wezwał do bojkotu zbliżających się wyborów. Zapowiedział też że odwoła się od decyzji Centralnej Komisji Wyborczej.

– Procedura proponowana nam do wzięcia udziału w wyborach to nie wybory! Jedynymi uczestnikami są prezydent Władimir Putin i kandydaci, których wybrał – ci, którzy nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla niego oraz ci, którzy nie będą w kampanii – mówił Aleksiej Nawalny.

Aleksiej Nawalny jest działaczem politycznym, autorem jednego z najpopularniejszych blogów w Rosji.  Jest uważany za jednego z głównych krytyków prezydenta Władimira Putina i partii Jedna Rosja.

– Przybycie do lokalu wyborczego i uzyskanie karty do głosowania już oznacza głosowanie na poparcie oszustwa i korupcji – przekonywał opozycjonista.

Wybory prezydenckie odbędą się w Rosji 18 marca 2018 roku. Start w nich – jako kandydat niezależny – zapowiedział już Władimir Putin.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl