fot. PAP/Albert Zawada

S. Żaryn: Polski kontrwywiad stale prowadzi rozpoznanie wrogich działań służb Rosji i Białorusi

Polskie służby kontrwywiadowcze cały czas prowadzą działania ukierunkowane na rozpoznanie wrogiej aktywności rosyjskich i białoruskich służb – powiedział zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

Stanisław Żaryn skomentował w ten sposób skierowany do sądu akt oskarżenia po śledztwie przeciw zatrzymanym przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego członkom działającej w Polsce na rzecz Rosji siatki szpiegowskiej.

„Zidentyfikowanie i rozbicie siatki szpiegowskiej działającej na terytorium Polski na rzecz rosyjskich służb to znaczący sukces polskiego kontrwywiadu. W wyniku skutecznej pracy funkcjonariuszy ABW udało się zneutralizować bardzo poważne zagrożenie, które wynikało z działań wrogiego wobec nas państwa jakim jest Rosja” – ocenił sekretarz stanu w kancelarii premiera.

W środę dział prasowy Prokuratury Krajowej i biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych poinformowało, że 15 listopada 2023 r. nadzorujący śledztwo ABW lubelski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 16 cudzoziemcom.

Oskarżono ich o prowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskich służb specjalnych oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Stanisław Żaryn powiedział, że ze zgromadzonego w prowadzonym przez ABW śledztwie materiału wynika, iż oskarżeni realizowali szereg działań na zlecenie rosyjskich służb specjalnych.

„Do zlecanych zadań należało m.in.: rozpoznawanie obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, monitorowanie i dokumentowanie przejazdów transportów z pomocą militarną oraz humanitarną dla Ukrainy czy prowadzenie przygotowań do wykolejenia pociągów transportujących tę pomoc” – powiedział minister w KPRM.

„Prowadzili oni także działalność propagandową mającą na celu podburzanie nastrojów przeciwko narodowi ukraińskiemu, czego skutkiem miałoby być zaprzestanie udzielania przez Polskę pomocy dla Ukrainy” –  wskazał Stanisław Żaryn.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera przypomniał, że do pierwszych zatrzymań w sprawie doszło na początku marca 2023 r. Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze – podał Stanisław Żaryn.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl