fot. PAP/EPA

Francja: Piąta osoba zatrzymana w związku z atakiem w Strasburgu

Piąta osoba została zatrzymana w czwartek na 48 godzin w związku z wtorkowym atakiem w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego w Strasburgu – poinformowała prokuratura w Paryżu, gdzie trwa śledztwo w tej sprawie.

Zatrzymany to mężczyzna z otoczenia wciąż poszukiwanego napastnika Cherifa Chekatta. Nie jest on jednak członkiem rodziny Chekatta – sprecyzowało źródło, na które powołuje się agencja AFP.

Rodzice Cherifa Chekatta oraz jego dwaj bracia zostali umieszczeni w areszcie na 48 godzin w nocy z wtorku na środę.

W wyniku wtorkowego zamachu zmarły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych, w tym polski obywatel.

Sprawca ataku, który wciąż przebywa na wolności, ma 29 lat i urodził się w Strasburgu w rodzinie algierskiej. Był notowany w tzw. kartotece „S”, co oznacza, że mógł stanowić „zagrożenie terrorystyczne”.

Francuski wiceminister spraw wewnętrznych Laurent Nunez oświadczył w środę, że „podłoże terrorystyczne (wtorkowych wydarzeń – PAP) nie jest jeszcze potwierdzone”.

„Trzeba być bardzo ostrożnym, gdy mówi się o zamachu. Napastnik nie był znany (służbom – PAP) z powodu przestępstw związanych z terroryzmem. Do jego radykalizacji w praktyce religijnej doszło w związku z pobytami w więzieniu” – wskazał Laurent Nunez.

Podkreślił, że „fakt notowania w kartotece >>S<< nie przesądza o stopniu zagrożenia, jakie stwarza” poszukiwany przestępca.

Według paryskiej prokuratury, której wydział antyterrorystyczny prowadzi śledztwo, podejrzany był skazany łącznie 27 razy za przestępstwa pospolite we Francji, Niemczech i w Szwajcarii.

PAP/RIRM

drukuj