Maturzyści rozpoczęli egzamin dojrzałości

Punktualnie o godzinie 9:00, około 311 tysięcy maturzystów rozpoczęło egzamin dojrzałości. Dziś zmierzą się oni z egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Choć wsparcie rodziców jest, to stres i nerwy nie ustępują. W końcu to dla młodych ludzi pierwszy tak poważny sprawdzian w życiu.

Pisemny egzamin będzie trwał 170 minut. Został przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Podczas tegorocznej matury maturzystów czekają zmiany. Pisemna matura z języka  polskiego na poziomie podstawowym nie będzie sprawdzana według klucza odpowiedzi, a oceniający będzie analizował całość pracy i sposób myślenia ucznia. Maturzyści będą musieli przeczytać tekst i odpowiedzieć na pytania.

Na ustnej maturze z języka polskiego nie będzie już prezentacji. Maturzysta będzie odpowiadał na losowo wybrane pytanie. Mimo że arkusze egzaminacyjne są pilnie strzeżone, uczniowie już od dłuższego czasu przerzucają się propozycjami lektur i tematów, jakie mogą pojawić się na tegorocznej maturze. Czy maturzyści poradzą sobie z tegoroczną maturą? Wyniki próbnych matur które uczniowie pisali w listopadzie ubiegłego roku nie napawały optymizmem. Co drugi uczeń III klasy liceum jej nie zdał.

W tym roku matura będzie trwała do 29 maja. Uczniowie wyniki swojego egzaminu maturalnego poznają 30 czerwca kiedy szkoły otrzymają świadectwa z wynikami egzaminu maturalnego. We wtorek matura z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej. 


TV Trwam News

drukuj