B. Szydło: reforma ma dać lepszą szkołę uczniom i służyć nauczycielom

Reforma edukacji ma poprawić nie tylko system szkolny – dając lepszą i bezpieczniejszą szkołę uczniom – ale przede wszystkim ma służyć temu, by zawód nauczyciela był szanowany, oraz żeby nauczyciele mogli godnie żyć i pracować – mówiła dziś premier Beata Szydło. 

Podczas uroczyści z okazji Dnia Edukacji Narodowej Prezes Rady Ministrów odznaczyła nauczycieli i pedagogów.

„Ta służba wymaga od wszystkich nas, którzy odpowiadają za organizację polskiej oświaty, za edukację, byśmy dołożyli wszelkich starań, by te zmiany, które w tej chwili chcemy wprowadzić, były zmianami poprawiającymi nie tylko system szkolny i nie tylko dającymi lepszą, bezpieczniejszą szkołę uczniom” – powiedziała Beata Szydło nawiązując do planowanej reformy systemu szkolnictwa.

Prezes Rady Ministrów wskazała, co jest głównym celem reformy.

„Te zmiany mają przede wszystkim służyć temu, by zawód nauczyciela był szanowany, by nauczyciele mogli żyć i pracować godnie. Na to zasługuje polskie państwo, by nauczyciele i oświata byli tym, co jest najwyżej cenione w naszym państwie. Zrobimy wszystko, by tak się stało, dlatego chcemy te zmiany wprowadzić” – podkreśliła premier.

Zgodnie z propozycją rządu od 2017 roku funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną szkoły branżowe, a gimnazja zostaną zlikwidowane.

PAP/RIRM

drukuj