fot. PAP/Marcin Obara

J. Sachajko: Zmiany w karcie nauczyciela i podniesienie kwoty wolnej od podatku receptą Kukiz’15 na poprawę sytuacji nauczycieli

Reforma karty nauczyciela oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku – to recepta Kukiz’15 na poprawę sytuacji nauczycieli. Dodatkowo „promowanie tych nauczycieli, którzy rzeczywiście poświęcają się i mają wyniki”- mówi Jarosław Sachajko.

Poseł Jarosław Sachajko w rozmowie z naszym reporterem Radia Maryja zaznaczył, że gdyby kwota wolna od podatku była na poziomie 30 tys. zł to wszyscy pracujący Polacy otrzymywaliby co miesiąc o 500 czy 700 zł więcej. Polityk zwrócił też uwagę, że karta nauczyciela w obecnym kształcie wiąże ręce młodym osobom, które chcą rozpocząć pracę w szkolnictwie.

Bo żeby oni zaczęły zarabiać jakieś normalne pieniądze to muszą co najmniej 15 lat pracować – no i co taki młody człowiek, który ma pasję, chce uczyć dzieci ma zrobić, jak on dostaje niecałe 2000 zł miesięcznie, przy ciągle rosnących kosztach utrzymania, więc głęboka reforma karty nauczyciela i promowanie tych nauczycieli, którzy rzeczywiście poświęcają się i mają wyniki – podkreśla poseł Jarosław Sachajko.

Dziś w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” trwa kolejne nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Rząd przedstawił nauczycielom pięć propozycji, m.in. podwyżkę od września, skrócenie stażu i minimalny dodatek za wychowawstwo. Związki zawodowe odrzuciły tę ofertę wskazując, że w większości jest ona powtórzeniem wcześniejszych propozycji, a nauczyciele oczekują wzrostu wynagrodzeń.

RIRM

drukuj