fot. twitter.com

We wtorek 14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

Modlitewne czuwanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie i uroczystości pod Oknem Papieskim w Krakowie to niektóre z obchodów rocznicy śmierci Jana Pawła II. We wtorek, 2 kwietnia, przypada 14. rocznica śmierci Papieża Polaka.

Karol Wojtyła został wybrany na urząd piotrowy przez drugie Konklawe w 1978 roku. Godność papieską przyjął 16 października 1978 roku. Święty Jan Paweł II w trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów, kanonizował 483 osoby i beatyfikował 1340.  Od czasów papieża Hadriana VI był pierwszym papieżem, który nie był Włochem.

Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Po jego śmierci ogłoszono w Polsce żałobę narodową, która trwała 6 dni. Beatyfikowany został 1 maja 2011 roku, a 27 kwietnia 2014 został kanonizowany wraz z papieżem Janem XXIII.

Uroczystości związane ze śmiercią Papieża będą obchodzone w wielu miastach w Polsce.

Na Jasnej Górze odbędzie się modlitwa wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II. O 19.30 będzie miała miejsce okolicznościowa katecheza, o 21.00 Apel Jasnogórski a następnie przejście pod pomnik papieski na Wałach Jasnogórskich.

Jasnogórscy Paulini otworzą nowy cykl pt. „Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II”. Cykl jest powiązany z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę [zobacz więcej].

W Warszawie o godz. 21.15 na Placu Piłsudskiego będzie miało miejsce coroczne czuwanie połączone z kontemplowaniem nauczania św. Jana Pawła II.

W Krakowie ks. kard. Stanisław Dziwisz będzie o godz. 8.00 sprawował uroczystą Mszę Św. w Sanktuarium pw. św. Jana Pawła II. O godz. 19.30 rozpocznie się czuwanie przed „Oknem Papieskim”, w którym udział weźmie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski [zobacz więcej].

W Kończewicach pod Chełmżą będzie miała miejsce spotkanie upamiętniające św. Jana Pawła II. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21.00 pod kopcem Ziemia Polaków w Kończewicach [zobacz więcej].

4 kwietnia w Warszawie na Zamku Królewskim odbędzie się prezentacja I tomu „Dzieł literackich i teatralnych” autorstwa św. Jana Pawła II wówczas Karola Wojtyły. Początek spotkania planowany jest na godz. 14.00

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl