fot. TV Trwam

Tratwa „Pielgrzym” dotarła do Torunia. Załoga sławi nauki św. Jana Pawła II przemierzając wodne szlaki

Po trudach podróży Tratwa „Pielgrzym” dopłynęła do Torunia, do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Wypłynęli 3 lipca z Wyszkowa. Ruszyli Wisłą w stronę morza. Po drodze mieli ogrom trudności – burze, ulewy, a nawet złamany maszt. Mimo przeciwności losu, ekipa Tratwy „Pielgrzym” dotarła do Torunia, do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

– To przepiękne miejsce, w którym rokrocznie żeglarze oraz kajakarze z całej Polski mogą spływać do Sanktuarium i wspominać św. Jana Pawła II, tym bardziej, że był związany z wodą, z kajakami – powiedział Wojciech Chodkowski, pomysłodawca budowy Tratwy „Pielgrzym”.

Od czterech lat pielgrzymi podróżują po polskich rzekach i morzu, ale pierwszy raz za cel wybrali Toruń. Tegoroczna wyprawa jest wyjątkowa też z innego powodu.

– W tym roku postanowiliśmy popłynąć na różnych etapach z kajakami, była włączana młodzież, bo o to nam przede wszystkim chodzi – wyjaśniła Elżbieta Kasińska, prezes wyszkowskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej.

Do „Pielgrzyma” na trasie dołączało wiele osób, m.in. pan Mariusz Pakosz, kajakarz.

– W Toruniu napotkaliśmy grupę na świetnej tratwie i dołączyliśmy do nich – powiedział Mariusz Pakosz.

„Pielgrzym” zakończył swoją podróż Mszą świętą w toruńskim sanktuarium, miejscu wyjątkowym, które przypomina, że w życiu należy podążać śladami świętych. Ich świętość niejednokrotnie rodziła się już w domu rodzinnym – przypomniał kustosz Sanktuarium, o. Andrzej Laskosz CSsR.

– Czy załoga Tratwy „Pielgrzym”, która jest dzisiaj z nami, mogłaby wyruszyć na szlak pielgrzymkowy, postanowić o wypłynięciu z Wyszkowa aż w te strony, by mówić o św. Janie Pawle II, o Chrystusie, gdyby nie to, że coś tam w rodzinie zaiskrzyło? – zwrócił uwagę o. Andrzej Laskosz CSsR.

Ekipa „Pielgrzyma” zapowiedziała, że chce zabierać ze sobą coraz większą liczbę osób i co roku wspólnie, w pierwszy weekend lipca, przypływać do Torunia po to, aby wspominać św. Jana Pawła II i jego miłość do przyrody.

 

TV Trwam News

drukuj