P. Duda: Niech posłowie, którzy należą do „Solidarności” zgłoszą poprawki o wszystkie wolne niedziele

Oczekuje, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz ’15, którzy należą także do NSZZ „Solidarność” podczas drugiego czytania projektu o ograniczeniu handlu w niedziele, zgłoszą poprawki dot. wszystkich niedziel wolnych – powiedział dzisiaj szef „Solidarności” Piotr Duda. To już nie jest projekt obywatelski, to projekt PiS – oświadczył.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła wczoraj projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele. Projekt obywatelski przewidywał wszystkie wolne od handlu niedziele.

„To, co się stało w czwartek wieczorem na sejmowej Komisji Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest dla nas nie do przyjęcia. Od wczoraj projekt obywatelski stał się projektem Prawa i Sprawiedliwości” – oświadczył w dzisiaj na konferencji prasowej w Gdańsku Piotr Duda.

„My do tego projektu już się nie przyznajemy” – podkreślił.

„To już nie jest projekt obywatelski. To jest także wielka i głęboka rysa na współpracy związku zawodowego Solidarność z Prawem i Sprawiedliwością” – powiedział szef „Solidarności”.

„Nie sądziliśmy, że w tak fundamentalnym dla związku zawodowego – i nie tylko dla związku zawodowego, ale także dla PiS – wniosku, PiS w taki sposób postąpi” – ocenił Piotr Duda.

Jego zdaniem, nie ma w tej kwestii konsekwencji, ponieważ PiS przed wyborami obiecywał, że wolne od handlu będą wszystkie niedziele.

„Jest mi przykro, że w tym biorą udział także posłowie-członkowie Solidarności z byłym przewodniczącym Januszem Śniadkiem na czele i panem ministrem Stanisławem Szwedem, który też zasiada w tej komisji” – powiedział Piotr Duda.

Jak zauważył, te same osoby w 2013 r. podpisały się pod tym, by wolne od handlu były wszystkie niedziele.

Przypomniał, że to właśnie PiS w 2013 r. wyszedł z inicjatywą wprowadzenia takiej zmiany w prawie, a w jej uzasadnieniu napisano wówczas m.in., że „zakaz handlu w niedzielę stworzy nową jakość życia dla rodzin, nie tylko tych, których członkowie pracują w handlu, ale też rodzin zapędzonych w szaleńczą chęć kupowania niekoniecznie z potrzeby”.

Piotr Duda zaznaczył, że kwestia zakazu handlu we wszystkie niedziele jest dla „Solidarności” sprawą „najważniejszą, priorytetową”.

„Niestety, rząd Prawa i Sprawiedliwości i cała partia podchodzi do tego w sposób koniunkturalny i politycznie, nie merytoryczne” – mówił lider związku.

Jak dodał, „wprowadzenie dzisiaj wszystkich wolnych niedzieli jest bardzo dobrym momentem”, bo „sytuacja gospodarcza jest dobra, a nawet bardzo dobra”.

Przypomniał, że przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość „zapowiadało wszystkie niedziele wolne od handlu”.

„Wczoraj na komisji stało się inaczej. (…) Co od tego czasu się zmieniło? (…)To jest trudny moment dla nas, dla Solidarności. Zawsze mówiono że Solidarność jest przybudówką Prawa i Sprawiedliwości. Nie jest, nie było i nigdy nie będzie” – oświadczył.

„Przyszedł taki moment, żeby skarcić rząd Prawa i Sprawiedliwości za to, że – można powiedzieć – oszukali. Przed wyborami mówili coś innego, dzisiaj mówią coś innego” – powiedział lider „Solidarności”.

„Członkowie PiS, a także innych partii, takich jak Kukiz’15, którzy są członkami NSZZ <<Solidarność>> – oczekuję od nich, że podczas drugiego czytania projektu w Sejmie zgłoszą poprawki dotyczące wszystkich niedziel wolnych w tej ustawie. A jeżeli to przepadnie, mają zgłosić poprawki, że w ciągu dwóch lat dojdziemy do wszystkich niedziel wolnych” – oświadczył Piotr Duda.

Jak dodał, posłowie ci „muszą w tej chwili wybierać, czy dyscyplina partyjna, czy związek zawodowy Solidarność”. Jak tłumaczył, NSZZ „Solidarność” ma w sprawie handlu w niedziele jednoznaczną i niezmienną politykę, zgodną z postulatami Sierpnia ’80″.

„Jeżeli ta ustawa przejdzie w takim kształcie, to już nie jest projekt obywatelski, on jest zepsuty, zły” – podkreślił Piotr Duda.

„To już nie jest nasza ustawa. Tym niech się martwi Prawo i Sprawiedliwość. My zastanawiamy się, czy ewentualnie po wejściu tej złej ustawy nie skierujemy odpowiednich przepisów, jak przy projekcie obywatelskim dotyczącym święta Trzech Króli, do Trybunału Konstytucyjnego” – zapowiedział Piotr Duda.

Jak wyjaśnił, „kodeks pracy mówi o wszystkich wolnych niedzielach i także umowa międzynarodowa, czyli Konkordat jasno mówią, że wolne od pracy są niedzielę i dni świąteczne” – powiedział.

„Związek zawodowy jest konsekwentny i w tym temacie nie pójdzie na żadne kompromisy” – zapowiedział szef „Solidarności”.

„Piękne program 500 plus, mieszkanie plus, maluch plus – ale niedziele <<minus>>. To wielki minus dla Prawa i Sprawiedliwości” – oświadczył Piotr Duda.

Przypomniał, że wolne niedziele miały być swoistym dopełnieniem programu 500 plus.

„Bo to nie jest tylko to, że damy ludziom więcej pieniędzy. Chodzi o to, żeby oni mieli więcej czasu ze sobą. Pieniądze to nie wszystko” – zauważył Piotr Duda.

PAP/RIRM

 

drukuj