fot. M. Marek/Nasz Dziennik

J. Dziedziczak: Zaproponowaliśmy partnerskie relacje między Polonią a Polakami

Zaproponowaliśmy partnerskie relacje między Polonią a Polakami w kraju; przez ostatnie dwa lata przygotowaliśmy konkretne rozwiązania zawarte m.in. w nowelizacji ustaw: o Karcie Polaka i o repatriacji – podkreślił wiceszef MSZ Jan Dziedziczak mówiąc o działaniach wobec Polonii.

Zaproponowaliśmy (…) koncepcję partnerskich relacji między Polakami – 38 milionami Polaków w kraju i 20 milionami Polaków zagranicą” – powiedział wiceszef MSZ w piątek w internetowej telewizji wPolsce.pl.

Poza okresem PRL-u, który w ogóle był tragiczny (…), w ostatnich 27-28 latach mamy bardzo zróżnicowaną politykę polonijną” – ocenił Jan Dziedziczak,

Jak dodał, bywały placówki dyplomatyczne, w których „sprawy szły dobrze”, a także takie, w których rodacy byli traktowani jako „kłopot”.

W ciągu tych dwóch lat państwo polskie przygotowało szereg konkretnych propozycji i większość z nich już weszła w życie” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Wśród największych sukcesów polityki polonijnej Jan Dziedziczak wymienił zmiany w ustawie o Karcie Polaka, nowelę ustawy o repatriacji oraz wprowadzenie legitymacji dla polonijnych dzieci.

Jan Dziedziczak zaznaczył, że niedawna nowelizacja ustawy o Karcie Polaka ułatwi naszym rodakom ze Wschodu uzyskanie polskiego obywatelstwa.

Druga rzecz to jest ustawa o repatriacji realnie umożliwiająca przyjazd naszym rodakom z Kazachstanu do Polski” – powiedział wiceminister dodając, że do tej pory ta repatriacja była „na fatalnym poziomie”.

I wreszcie wielka i bardzo ważna inicjatywa Pana prezydenta Andrzeja Dudy, czyli ustawa o legitymacjach szkolnych, o polonijnych legitymacjach szkolnych” – powiedział wiceszef MSZ.

Jak mówił, dzięki tym przepisom wszystkie dzieci uczące się w „polskiej, polonijnej szkole” otrzymują „od państwa polskiego legitymację szkolną, dokument państwa polskiego, który pozwala na taki sam pakiet przywilejów, jakie mają dzieci uczące się w szkołach polskich w Polsce”.

Bardzo nam, jako państwu polskiemu, zależy na tym, żeby nasi rodacy zagranicą przekazywali polskość następnym pokoleniom” – podkreślił Jan Dziedziczak.

PAP/RIRM

drukuj