fot. PAP/Rafał Guz

Marszałek S. Karczewski: W Polsce jest spór polityczny, ale nie dotyczy on kwestii Polonii

W Polsce jest spór polityczny, ale nie dotyczy on kwestii Polonii; co do jej wspierania rząd, prezydent i opozycja są zgodni – przekonywał w niedzielę w Rzymie marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas spotkanie z przedstawicielami włoskiej Polonii.

Stanisław Karczewski, który przebywa w stolicy Włoch w związku z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą, spotkał się w siedzibie ambasady RP z przedstawicielami środowisk polonijnych.

Marszałek Senatu dziękował przedstawicielom Polonii za ich pracę i zaangażowanie, a nauczycielom języka polskiego, rodzicom i dzieciom za to, że podtrzymują polskość, m.in. poprzez naukę polskiego języka i historii. Jak podkreślał, 17 lat temu Senat zainicjował dzień Polonii po to, by podtrzymywać z nią kontakt, spotykać się i rozmawiać; wskazywał, że chciałby bardzo, aby młodzież polonijna przyjeżdżała do kraju.

Marszałek Karczewski zapewnił, że w kwestiach dotyczących Polonii jest pełne współdziałanie rządu, premiera, prezydenta i parlamentu – zarówno partii rządzącej, jak i opozycji. Podkreślał, że nie ma między nimi sporu o to, że trzeba stawiać „na edukację, na młodzież, na polską oświatę i szkoły polskie”.

„Spieramy się, w Polsce – podobnie jak we Włoszech – jest spór polityczny, ale kto mówi o wojnie politycznej, to przesadza (…) Będziemy dalej się spierać, kłócić, bo w tym sporze politycznym powstają dobre pomysły, idee i plany” – powiedział Karczewski.

„Natomiast w kwestii wspierania, opieki nad Polonią mamy to samo zdanie” – zapewnił marszałek Senatu. Życzył przedstawicielom Polonii, by „Polska była jak najbliżej was i by wiązali przyszłość z polskością, polską tradycją i Polską”.

Jak podkreślił, silnym elementem polskości jest Kościół.

„I jeśli ktokolwiek gdziekolwiek występuje przeciwko Kościołowi, przeciwko polskiemu Kościołowi i przeciwko księżom, to – tak jak powiedział jeden z polityków – występuje przeciwko Polsce” – mówił.

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył Annie Traczewskiej-Radici Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi dla środowisk polonijnych i popularyzowanie polskiej kultury.

Głos zabrała także prezes Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska-Andreini. Apelowała do rządu o działanie na rzecz zapewnienia dostępu do polskich miejsc pamięci na Monte Cassino. Jak mówiła, apele Związku kierowane do opactwa benedyktynów, w których gestii są polskie miejsca pamięci na Monte Cassino, nie przynoszą skutku.

Wcześniej, w niedzielę przed południem, Stanisław Karczewski uczestniczył w uroczystym koncercie w wykonaniu Orkiestry Pięknego Brzegu połączonego z recytacją poezji św. Jana Pawła II.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl