Resort edukacji i nauki zapowiada powrót uczniów do szkół we wrześniu w trybie stacjonarnym

Ministerstwo edukacji i nauki zapowiada, że uczniowie, którzy we wrześniu wrócą do szkół, będą kształcić się w trybie stacjonarnym.

Za trzy tygodnie rozpocznie się nowy rok szkolny.

Jesteśmy zdeterminowani, aby dzieci i młodzież mogli wrócić do nauki stacjonarnej w szkołach – powiedział w środę w Sejmie Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Polityk wskazał, że na scenariusz powrotu uczniów do szkół pozwala m.in. poziom wyszczepienia nauczycieli.

Mamy ponad 70 procent zaszczepionych nauczycieli. Jest to zdecydowanie więcej niż przeciętna społeczeństwa – dodał Dariusz Piontkowski.

W gronie zaszczepionych są także uczniowie. Według danych resortu 25 proc.  osób w wieku od 12 do 18 lat przyjęło pierwszą dawkę preparatu. W nowym roku szkolnym w placówkach oświatowych również będzie można się zaszczepić. Akcję szczepień poprzedzą jednak lekcje o zdrowiu przygotowane dla uczniów, a także spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym.

Zdaniem Ministerstwa Edukacji i Nauki nie powinno być przymusu szczepień. Powinniśmy pokazywać zalety, powinniśmy mówić o korzyściach, które z tego będzie miała nie tylko społeczność szkolna, ale całe społeczeństwo – wskazał wiceszef resortu edukacji i nauki.

Wiceminister edukacji i nauki zaznaczył, że jego resort we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Materiałowych zabezpieczył 100 mln zł na środki bezpieczeństwa dla szkół. Będą to stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku, termometry bezdotykowe oraz środki ochrony osobistej: maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekujący.

TV Trwam News

drukuj