fot. twitter.com/ipngovpl

IPN uczcił pamięć Polaków pomordowanych przez sowieckie NKWD

Dr Karol Nawrocki, prezes Instytut Pamięci Narodowej, oddał hołd Polakom pomordowanym przez sowieckie NKWD w ramach tzw. operacji polskiej. Uroczystości odbędą się w Warszawie przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. W trakcie ceremonii planowana jest m.in. modlitwa w intencji ofiar ludobójstwa.

Tzw. operacja polska została przeprowadzona w latach 1937-1938.  W jej wyniku mogło zginąć nawet 130 tys. naszych rodaków – przypomina historyk prof. Wojciech Polak. [czytaj więcej] 

https://twitter.com/ipngovpl/status/1425347226658824193

Masowych egzekucji dokonano na byłych terenach Rzeczypospolitej przyłączonych w 1921 roku do Związku Sowieckiego na mocy traktatu ryskiego.

– Pod koniec lat 30. Józef Stalin dostał fiksacji na punkcie Polaków. Uznał, że Polacy działają przeciw Związkowi Sowieckiemu i zaczął akcję ludobójstwa na ogromną skalę. Polaków masowo rozstrzeliwano. Ilość ofiar była zatrważająca, bo praktycznie każdego mężczyznę powyżej 16. roku życia mordowano. Osoby, które zdołały uciec, przewożono do Kazachstanu – mówił Wojciech Polak.

Historyk zauważył, że Instytut Pamięci Narodowej w ramach prowadzonego śledztwa i badań naukowych wciąż zajmuje się ustalaniem faktów i okoliczności dotyczących tego ludobójstwa.

Oprócz tego – jak dodał prof. Wojciech Polak – trzeba udzielać pomocy tym Polakom, czy też ich potomkom, którzy wtedy wysiedleni do Azji Centralnej byli także ofiarami tych wydarzeń.

RIRM

drukuj