Pięć tysięcy szkół do likwidacji

Do 2014 roku w całej Polsce zlikwidowanych zostanie nawet pięć tysięcy szkół. Od września bieżącego roku nauki nie rozpoczęto w 1,5 tys. szkół w całej Polsce.

W ciągu ostatnich sześciu lat samorządy zdecydowały o zamknięciu ponad 4,7 tys. Placówek, a do 2014 roku likwidacji ulegnie nawet 5 tys. szkół. Rząd Donalda Tuska tłumaczy się niżem demograficznym i brakiem pieniędzy w budżecie.

Likwidowane szkoły to głównie podstawówki i gimnazja w mniejszych miejscowościach. Jest to konsekwentnie realizowana przez rząd Donalda Tuska polityka demontażu polskiej edukacji – mówi poseł Jadwiga Wiśniewska.

– Państwo pozbywa się odpowiedzialności za edukację. Zrzuca coraz więcej odpowiedzialności na samorządy, nie zapewniając jednocześnie finansowania tych obowiązków. Efektem tego będzie powstawanie pustyni edukacyjnych na mapie Polski. Konstytucyjny obowiązek państwa, jakim jest edukacja, jak widzimy nie obchodzi rząd Donalda Tuska – powiedziała poseł Jadwiga Wiśniewska.

Samorządy tłumaczą, że likwidacja szkół, chociaż trudna pod względem społecznym, jest dla nich jedynym sposobem na ochronę budżetów. Rząd przerzuca odpowiedzialność, w skutek czego dziś polska edukacja jest w tragicznym stanie.

– To rząd PO stworzył takie możliwości przy pełnej akceptacji PSL, żeby samorządy mogły zlikwidować szkoły. Współczuję samorządowcom, którym wrzucono na barki ciężar finansowania edukacji, nie zapewniając jednocześnie pełnego finansowania na właściwym poziomie. To dziś samorządowcy są zakładnikami haniebnej polityki edukacyjnej Tuska i pani Szumilas. To jest błędne koło. Najgorszy czas dla edukacji polskiej właśnie jest teraz, co dzieje się na naszych oczach, tj. masowa likwidacja szkół – dodaje poseł Jadwiga Wiśniewska.

Wypowiedź poseł Jadwigi Wiśniewskiej:

Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj