fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent A. Duda: Trzeba dać Europie nowy impuls do rozwoju gospodarczego

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że trzeba dać Europie nowy impuls do rozwoju gospodarczego. Na wspólnej konferencji prezydent i premier nawiązywali do nowej propozycji budżetu unijnego, którą przedstawiła wczoraj Komisja Europejska.

 

Andrzej Duda wskazał, że kryzys, który nadchodzi jako efekt epidemii koronawirusa, jest kryzysem porównywalnym z największymi. Zaznaczył, że inwestycje są tą drogą, która może nas z niego wyprowadzić.

Prezydent podkreślił też, że Europa na nowo powinna się stać wielkim warsztatem produkcyjnym.

– Powinniśmy wrócić do produkcji, której bardzo często Europa już dawno zaniechała, która została wyprowadzona gdzieś poprzez politykę obcinania kosztów daleko, daleko na Wschód. Gdzieś do dalekiej Azji czy w inne miejsca. To w dobie koronawirusa spowodowało bardzo często rwanie się łańcuchów dostaw, brak możliwości uzyskania różnego rodzaju komponentów niezbędnych do produkowania ważnych urządzeń, ważnych materiałów, które w dobie koronawirusa okazały się na wagę złota, a były po prostu przez to niedostępne – powiedział Andrzej Duda.  

Premier Mateusz Morawieki zwracał z kolei uwagę, że Fundusz Odbudowy to wielki impuls finansowy.

– Fundusz Obudowy w połączeniu z Funduszem Wieloletnich Ram Finansowych, czyli z budżetem Unii Europejskiej to bardzo duża nowa inicjatywa. To wielki impuls finansowy, który da perspektywę rozwoju gospodarczego Europie, a w tym przede wszystkim również Polsce, jakiej do tej pory nie widzieliśmy – zaznaczył Mateusz Morawiecki. 

Z propozycji przedstawionych KE wynika, że budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 bln euro.

Dodatkowy element to wynoszący 750 mld euro instrument na rzecz odbudowy gospodarczej, na który miałyby się składać kredyty i granty. 63,8 mld euro z tej kwoty ma trafić do Polski.

 

RIRM

drukuj