fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Min. M. Błaszczak: Będzie więcej żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej

Do służby na granicy polsko-białoruskiej zostanie skierowanych więcej żołnierzy. Minister obrony Mariusz Błaszczak zapewnił we wtorek, że „z marszu” jest w stanie podwoić obecny stan wojska przy granicy.

„Presja migracyjna wciąż jest bardzo wysoka. (…) W związku z tym podjąłem decyzję o zwiększeniu liczby żołnierzy, którzy patrolują granicę, wspierają Straż Graniczną” – oznajmił Mariusz Błaszczak w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Poinformował, że w poniedziałek trzy tysiące żołnierzy wspierało SG.

„Ta liczba będzie większa, w zależności od tego, jakie będą potrzeby, jakie zostaną określone przez Straż Graniczną. Robimy wszystko, żeby granica była bezpieczna. (…) Jesteśmy gotowi, żeby niejako „z marszu” podwoić tę liczbę” – zapewnił szef resortu obrony.

Podkreślił, że tymczasowe ogrodzenie, które znajduje się na granicy, spowalnia napór migrantów, „ogranicza możliwość sforsowania granicy przez ludzi, którzy są wykorzystywani przez reżim Alaksandra Łukaszenki, aby doprowadzić do kryzysu migracyjnego”.

Przyznał, że MSWiA przygotowuje projekt ustawy, która „będzie podstawą do zbudowania stałej zapory inżynieryjnej, a więc ogrodzenia granicy”.

Wyjaśnił, że Polska skorzysta z doświadczeń węgierskich.

„Węgrzy na granicy z Serbią zbudowali stałe ogrodzenie. To wcale nie jest takie proste z uwagi na różnego rodzaju uwarunkowania prawne” – dodał.

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformowała we wtorek, że jeszcze w tym tygodniu możemy poznać rządowy projekt specustawy dotyczącej budowy muru na granicy polsko-białoruskiej. Według gazety rząd zabezpieczył na ten cel kwotę 500 mln złotych w tegorocznym budżecie, z możliwością wydania tych środków do połowy 2022 roku.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl