Carl A. Anderson

fot. Family News Service

Carl A. Anderson: Rycerze Kolumba od samego początku byli zaangażowani w ochronę życia

Rycerze Kolumba od samego początku byli zaangażowani w sprawę ochrony życia. Pro-life jest kwestią, która znajduje się w samym sercu tego, co oznacza bycie Rycerzem Kolumba – powiedział w rozmowie z Family News Service Carl A. Anderson, który jest w trakcie wizyty w Polsce, wieloletni Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba, uhonorowany nagrodą Totus Tuus 2021 za promowanie nauczania św. Jana Pawła II.

Carl A. Anderson przypomniał, że od lat Rycerze Kolumba [więcej], największa na świecie świecka organizacja o charakterze charytatywnym zrzeszająca obecnie ponad 2 mln członków, stają po stronie najsłabszych i wykluczonych, szczególnie nienarodzonych dzieci. Jak zaznaczył były Najwyższy Rycerz, ich „tradycją jest pomaganie tym, którzy sami nie mogą sobie pomóc, pomaganie słabym oraz tym, którzy cierpią z powodu niesprawiedliwości”.

Carl A. Anderson podkreślił duże znaczenie inicjatywy, którą zainicjowali i propagują Rycerze Kolumba. Do tej pory ofiarowali 1400 ultrasonografów, dzięki którym wiele matek zdecydowało się zrezygnować z aborcji. Najwyższy Rycerz opowiedział historię pewnej kobiety, przekazaną przez pielęgniarkę. Ta kobieta planowała aborcję, ale badanie ultrasonografem sprawiło, iż zrozumiała prawdę: to było jej dziecko, które nawet do niej pomachało.

„Taka jest siła prawdy.  Myślę, że jeśli uda nam się przebić przez polityczną retorykę, ideologię i porozmawiać z kobietami o rzeczywistości, to one w głębi serca wiedzą, że chcą chronić i urodzić swoje dziecko” – powiedział Carl A. Anderson, podkreślając znaczenie prawdy w walce o ludzkie życie.

Najwyższy Rycerz przypomniał również, że założyciel wspólnoty ks. Michael McGivney został ogłoszony błogosławionym na skutek cudu, jaki dokonał się na dziecku nienarodzonym.

Carl A. Anderson dodał, że decyzja o powołaniu przed laty Rycerzy Kolumba w Polsce była w pewnym sensie wyrazem wdzięczności za Jana Pawła II i tego, co on dokonał w kwestii promocji osób świeckich.

„Tak wiele osób było życzliwych i wspierających Rycerzy Kolumba, w tym Ojciec Święty Jan Paweł II. Tak więc bardzo się cieszymy, że możemy być też tutaj w Polsce” – zaznaczył Carl A. Anderson.

fot. Family News Service

Po raz pierwszy Carl A. Anderson spotkał się z Janem Pawłem II w wieku 29 lat. Uczestniczył w prywatnej Mszy św. Papieża, a następnie w spotkaniu w jego apartamencie. W kolejnych latach był wielokrotnie zapraszany do Watykanu. Wspomina, że w trakcie tych wizyt u Papieża dało się zaobserwować, iż św. Jan Paweł II potrafił i lubił słuchać. Korzystał nie tylko z oficjalnych kanałów komunikacji, ale lubił też rozmawiać osobiście z różnymi ludźmi.

Zdaniem Carl A. Andersona najważniejszym przesłaniem była zachęta, aby szeroko otworzyć drzwi Chrystusowi. Poza tym wieloletni Najwyższy Rycerz Kolumba podkreślił kwestie miłosierdzia, przebaczenia i pojednania, które były wyraźnie obecne w nauczania św. Jana Pawła II.

„Jeśli więc ktokolwiek miał okazję lub powód, by czuć urazę, gniew, być mściwym, to z pewnością był to św. Jan Paweł II i wielu jego rodaków w Polsce. Jakie jednak było jego przesłanie? Miłosierdzie, pojednanie, przebaczenie, uznanie i poszanowanie godności każdego człowieka. Nie była to tylko abstrakcja, ale coś osobistego i można to było w Papieżu dostrzec. Myślę, że to właśnie nadało jego nauczaniu taką moc” – przypomniał Carl A. Anderson.

W odpowiedzi na liczne zasługi Papieża, także dla Stanów Zjednoczonych, Rycerze Kolumba przed laty otworzyli sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie.

Carl A. Anderson pełnił funkcję Najwyższego Rycerza w Zakonie Rycerzy Kolumba od 2000 do 2021 roku. Zapoczątkował wiele nowych inicjatyw charytatywnych i wsparcia lokalnych społeczności oraz Kościoła. Pod przewodnictwem Carl A. Andersona liczba członków Zakonu osiągnęła niemal 2 mln Rycerzy. Obecnie wśród ponad 2 mln członków ok. 7 tys. stanowią Polacy. Organizacja Rycerzy Kolumba została powołana do życia 29 marca 1882 r.

Przed przyjęciem funkcji przewodzenia Rycerzom Kolumba Carl A. Anderson prowadził zasłużoną karierę jako urzędnik państwowy i wychowawca. Przez wiele lat pracował na różnych stanowiskach państwowych, m.in. w gabinecie Prezydenta Stanów Zjednoczonych jako Dyrektor Białego Domu ds. Komunikacji Społecznej. Był także członkiem Amerykańskiej Komisji ds. Praw Obywatelskich. Wykładał prawo rodzinne w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był również jednym z założycieli, zastępcą przewodniczącego i pierwszym dziekanem Wyższej Szkoły Teologicznej w Waszyngtonie, będącej dziś jednym z wydziałów Katolickiego Uniwersytetu Ameryki.

Nagroda Totus Tuus jest przyznawana przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. To najważniejsza nagroda Kościoła katolickiego w Polsce przyznawana od 2000 roku.

Family News Service/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl