fot. flickr.com

Rycerze Kolumba przekażą inkubator jednemu ze szpitali diecezji radomskiej

Inkubator zakupiony z pieniędzy pozyskanych dzięki zbiórce makulatury zostanie dziś wręczony jednemu ze szpitali na terenie diecezji radomskiej. Uroczystego poświęcenia dokona ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. bp Henryk Tomasik, biskup radomski.

Podczas uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej zostanie poświęcony inkubator zakupiony przez Rycerzy Kolumba. Środki na jego zakup pochodzą z przeprowadzonej na szeroką skalę zbiórki makulatury, w którą zaangażowało się wiele lokalnych instytucji. Po poświęceniu inkubatora ks. bp Henryk Tomasik uroczyście ogłosi, do którego ze szpitali zostanie on przekazany. W uroczystości weźmie udział również ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Na pamiątkowej tablicy umieszczonej na inkubatorze wygrawerowano napis:  „Pamiątka Roku Miłosierdzia. Staraniem Rycerzy Kolumba”.

Pomysł na tę inicjatywę zrodził się po jubileuszowym Roku Miłosierdzia –  niejako w odpowiedzi na ten rok” – tłumaczy Andrzej Anasiak, były przywódca  Rycerzy Kolumba w Polsce.

Głównym zamysłem było działanie dla dobra ludzkiego życia ponad wszelkimi podziałami – dodaje.

Propozycja zakupu urządzenia, które ratuje życie, jest propozycją dla każdego ze środowisk. Bez względu na poglądy wszyscy chcemy zadbać o nowonarodzone dzieci” – wskazuje Andrzej Anasiak.

Otwartość organizatorów zaowocowała zainteresowaniem różnych instytucji. W  kilkunastu szkołach uczniowie przynosili w wyznaczone dni makulaturę, która była sprzedawana przez szkołę lub przekazywana w tym celu Rycerzom Kolumba. Inicjatorom akcji operacyjnie pomogła również Caritas Diecezji Radomskiej.

Rada Stanowa z wielkim zainteresowaniem i szacunkiem obserwowała tę inicjatywę, która doskonale wpisuje się w ideały Rycerzy Kolumba w ogóle, ale i w dotychczasową działalność naszych Braci Rycerzy z diecezji radomskiej” – mówi Tomasz Wawrzkowicz, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce.

18 października radomscy Rycerze Kolumba zostali laureatami nagrody „Viventi Caritate” („Żyjącemu Miłością”) przyznawanej przez Fundusz im. ks. bp. Jana Chrapka za wyjątkową aktywność na polu działalności charytatywnej. W 19 parafiach diecezji radomskiej służy niemal 1000 Rycerzy Kolumba.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w  kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,9 miliona  członków. W Polsce Rycerze obecni są od ponad 11 lat i liczą 5 tys. mężczyzn działających w 100 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.

RIRM

drukuj