Min. Macierewicz: Głównym celem jest bezpieczna Polska

Zwiększenie wydatków na obronność, organizacja szczytu NATO w Warszawie, stacjonowanie wojsk amerykańskich w Polsce – to dokonania Ministerstwa Obrony Narodowej, a głównym celem tych działań jest bezpieczna Polska – mówił w środę szef MON Antoni Macierewicz.

16 listopada 2015 r. został powołany rząd premier Beaty Szydło. Wczoraj swoje dokonania z ostatnich 2 lat podsumowało trzynastu ministrów. Wśród nich szef resortu obrony Antoni Macierewicz.

Bezpieczna Polska – to główny cel, który stawia przed sobą Ministerstwo Obrony Narodowej.

– To dlatego tak wyglądały negocjacje i organizacja szczytu NATO, to dlatego doprowadziliśmy do stacjonowania wojsk amerykańskich i wojsk NATO w Polsce, to dlatego doprowadziliśmy do uchwalenia przez Sejm zwiększenia wydatków na obronę Polski 2-2,5 proc. PKB i dzięki temu możliwości zwiększenia polskiej armii do 200 tys. – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Niewątpliwy sukces ministra obrony to także utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Już dzisiaj działają pierwsze brygady Wojsk Obrony Terytorialnej na granicy wschodniej, która broniona jest także przez armię profesjonalną, przez armię operacyjną – powiedział szef MON.

Jak dodał, polska armia to armia narodowa, która jest zdolna bronić naszej niepodległości.

Minister wskazał też na nowoczesne uzbrojenie naszych jednostek.

– Są uzbrojone w najnowocześniejszą armatohaubice KRAB, są uzbrojone w moździerze samobieżne RAK, są uzbrojone także (będące wynikiem polskiej konstrukcji i polskiej produkcji) karabinki GROT – mówił Antoni Macierewicz.

Nowoczesnego sprzętu jest jednak znacznie więcej – dodał wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

– Pion, który mi podlega to 250 umów zawartych w przeciągu ostatnich dwóch lat. 250 umów na modernizację, których przykłady widzicie tutaj, w hangarze – powiedział Bartosz Kownacki.

Budowa silnej armii zależna jest głównie od jednego czynnika – wskazał prof. Krzysztof Ficoń.

– Dużo inicjatyw jest bardzo trafionych i chodzi o to, żeby teraz pozyskać środki i skupić się na ich realizacji – podkreślił prof. Ficoń.

Wśród wyzwań na następne lata resort obrony wskazał na dalszą modernizację polskiej armii oraz na zmiany strukturalne.

TV Trwam News/RIRM

drukuj