fot. twitter.com

Świętokrzyskie: Inkubator od Rycerzy Kolumba trafi do skarżyskiego szpitala

Inkubator, kupiony za pieniądze pochodzące ze zbiórki makulatury zorganizowanej przez Rycerzy Kolumba, trafi do szpitala w Skarżysku-Kamiennej. Sprzęt poświęcił w czwartek, podczas Mszy św. w tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. z okazji święta Matki Bożej Ostrobramskiej, patronki Skarżyska-Kamiennej.

W homilii ks. abp Gądecki zwrócił uwagę, że pomoc drugiej osobie jest obowiązkiem każdego człowieka.

„Zawsze będzie istniało cierpienie, które potrzebuje pocieszenia i pomocy. Zawsze będzie samotność, zawsze będą sytuacje materialnej potrzeby, w której konieczna jest pomoc w duchu konkretnej miłości bliźniego” – podkreślił duchowny.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że „potrzebujemy państwa, które dostrzeże i wesprze inicjatywy podejmowanie przez różnorakie siły społeczne, łączące w sobie spontaniczność i bliskość z ludźmi potrzebującymi pomocy”.

„Do funkcjonowania każdej zdrowej społeczności, niezbędni są ludzie miłosierni” – dodał.

Po poświęceniu inkubatora ksiądz biskup radomski Henryk Tomasik poinformował, że sprzęt zostanie przekazany do szpitala w Skarżysku-Kamiennej.

„To urządzenie będzie służyło najmłodszym pacjentom, którzy na świat przychodzą z chorobą. Trzeba im pomóc, by mogli dalej iść w swoje życie” – podkreślił dyrektor lecznicy Leszek Lepiarz.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz regionalnych i miejskich, parlamentarzyści, duchowni i ok. 700 wiernych.

Jak poinformował w komunikacie przesłanym PAP przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce Tomasz Wawrzkowicz, inicjatywa zakupu inkubatora „doskonale wpisuje się w ideały Rycerzy Kolumba”. Wyjaśnił, że sprzęt zakupiono ze środków uzbieranych ze zbiórki makulatury zorganizowanej przez Rycerzy Kolumba, a w którą zaangażowało się wiele lokalnych instytucji, m.in. Caritas Diecezji Radomskiej.

Były przywódca Rycerzy Kolumba Andrzej Anasiak dodał, że pomysł zakupu inkubatora zrodził się po jubileuszowym Roku Miłosierdzia, jako „działanie dla dobra ludzkiego życia ponad podziałami”.

„Propozycja zakupu urządzenia, które ratuje życie, jest propozycją dla każdego ze środowisk. Bez względu na poglądy, wszyscy chcemy zadbać o nowo narodzone dzieci” – wyjaśnił.

Rycerze Kolumba to międzynarodowa organizacja katolicka zrzeszająca 1,9 miliona mężczyzn w kilkunastu krajach. W Polsce Rycerze działają od 11 lat – to 5 tys. mężczyzn w 27 diecezjach. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył w w 1882 r. w Stanach Zjednoczonych ks. Michael McGivney. Trwa jego proces beatyfikacyjny.

Skarżyskie sanktuarium jest jednym z najważniejszych w diecezji Radomskiej. Jego historia sięga 1986 r., kiedy ks. bp Edward Materski erygował parafię pw. Matki Bożej Ostrobramskiej. W latach 1988-1995 wzniesiono kościół z kaplicą – repliką wileńskiej Ostrej Bramy.

PAP/RIRM

drukuj