fot. PAP/Piotr Polak

Most połączył województwa małopolskie i świętokrzyskie

W Borusowej oddano do użytku nowy most, który połączy województwa małopolskie i świętokrzyskie. Mieszkańcy czekali na te inwestycje od pokoleń.

Stary most łączący Nowy Korczyn i Borusową został wysadzony w trakcie II wojny światowej. Mieszkańcy na nowy czekali 80 lat. Do tej pory musieli korzystać z małej przeprawy promowej.

– Ponad 670 metrów, ponad 1800 ton stali, ponad 13 tys. m³ betonu po to, żeby połączyć dwie gminy, żeby połączyć dwa powiaty, żeby połączyć dwa województwa – wskazał Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Budowa mostu rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Poprzedziły ją dekady starań mieszkańców i lokalnych polityków.

– Jest z czego się cieszyć i dobrze, że w końcówce roku 2020 możemy oddać tę inwestycję do użytkowania mieszkańcom – stwierdził Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Nowa przeprawa będzie służyć kierowcom z całego kraju. Ułatwi m.in. podróż z Rzeszowa i Tarnowa w kierunku Warszawy. To duża szansa na rozwój regionu – podkreślił minister Michał Cieślak.

– To przede wszystkim most, który będzie wpływał na rozwój tego samorządu, będzie wpływał na rozwój lokalnych miejscowości i dwóch województw – dodał polityk.

Most symbolicznie połączył też dwie diecezje: kielecką i tarnowską. Nową inwestycje poświecił ks. bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej.

– Błogosław tych, którzy przyczynili się do zbudowania tego mostu. Błogosław tych, którzy będą przejeżdżali i przechodzili przez ten most – powiedział ks. Biskup.

W przyszłości obok mostu drogowego powstanie przeprawa kolejowa.

– To będzie szybkie, nowoczesne połączenie kolejowe, które łączy Nowy Sącz, Tarnów, Busko, Kielce z Warszawą, gdzie będziemy korzystać z tej komunikacji w bardzo szybkim czasie – podkreślił Michał Cieślak.

Dodatkowe środki dla samorządów popłyną z Funduszu Inwestycji Lokalnych – zapewnił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Już teraz, dzięki decyzji rządu premiera Mateusza Morawieckiego, Małopolska (i jestem przekonany, że także ziemia świętokrzyska) jest wielkim placem budowy dodał.

Rządowe wsparcie dla samorządów wyniesie łącznie 12 miliardów złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl